Renowacja pokryć dachowych

dachPo kilkunastu latach nawet najtrwalsze porycia z blachy dachowej wymagają renowacji. Zdarza się też, że nawet mimo dobrego stanu technicznego dachu właściciele domów chcą dopasować jego kolor do odnawianej elewacji. Pokrycia dachowe narażone są na działanie czynników atmosferycznych. By przetrwały wiele lat, powinny być wykonane z najtrwalszych materiałów. Poddawane są bowiem ciągłemu testowi przez słońce, zmiany temperatury (latem +60*C, zimą -30*C), opady atmosferyczne (w tym agresywne kwaśne deszcze) i lód.

Spośród wszystkich rodzajów pokryć dachowych szczególnie wrażliwe na działanie tych czynników są blachy. Pod wpływem temperatury wydłużają się i kurczą. Wskutek tego, na powierzchni powstają drobne pęknięcia, które z biegiem czasu mogą korodować. Szlachetne, ale i drogie materiały na dach – blachy miedziane oraz cynkowo-tytanowe – bronią się przed tym, pokrywając się patyną.

Reklama

Mniej trwałe są atrakcyjne cenowo blachy ze stali i aluminium. O ich odporności na korozję decydują powłoki, które jednocześnie nadają blasze kolor. Każdy, kto zdecyduje się na takie pokrycie, powinien być świadomy, że nie wszystkie powłoki są tak samo odporne na korozję i blaknięcie. Niewykluczone, że po pewnym czasie blachy takie trzeba będzie odnowić.

Najłatwiej jest dostrzec pierwsze uszkodzenia pokrycia podczas okresowego przeglądu dachu. Wcześniej dobrze jest umyć dach wodą pod ciśnieniem. Tylko wtedy będą wyraźnie widoczne nawet niewielkie ślady uszkodzeń powłoki lub plamy rdzy. Takie miejsca trzeba od razu zabezpieczyć.

Gdy blacha dachowa straciła swój pierwotny kolor , ale jest w dobrym stanie, możemy ją przemalować, na przykład przy okazji ocieplenia ścian zewnętrznych domu. Decyzja dotycząca nowego koloru pokrycia nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli nie narzuca jej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Możliwości jest wiele, więc dość skomplikowany wybór rodzi sporo wątpliwości. Lepiej nie eksperymentować i wybierać odcienie farby z palety tradycyjnie stosowanej do malowania pokryć dachowych – zielone, brązowe, czerwone. Dachy w ostrych, jaskrawych kolorach – żółtym lub niebieskim – na pewno sprawią, że dom będzie się wyróżniał wśród innych. Tylko czy na pewno będzie dobrze wyglądał?

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz