Polisy lokacyjne jako sposób unikania podatku Belki

Czasy lokat unikających podatku od dochodu kapitałowego powoli mijają. Wszystko przez plany Ministerstwa Finansów, które chce wprowadzić zmiany w ustawie dotyczącej ordynacji podatkowej.

Reklama

pieniądzeDotychczas, lokaty antybelkowe cieszyły się ogromną popularnością. Ich główną zaletą jest możliwość nie płacenia podatku od zysków kapitałowych. Polega to na oferowaniu lokat bankowych o odpowiednio wysokim oprocentowaniu z dzienną kapitalizacją. Tak skonstruowane warunki umowy lokaty, pozwalają na uzyskanie odsetek, od których nie należy się podatek.

Po nowym roku, mają zostać wprowadzone zmiany w prawie podatkowym. Będą one dotyczyć sposobu zaokrąglania kwot, od których ma być potrącany podatek. W ten sposób Ministerstwo Finansów ma zamiar zlikwidować lukę prawną, wykorzystywaną przez banki i ich klientów.

Obecnie najlepsze lokaty bankowe są oprocentowane na tyle korzystnie, że uwzględniają zbliżające się zmiany w ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o ofertę lokat, z warunkami umowy, mówiącymi o nieprzeciętnie wysokim oprocentowaniu wyłącznie do końca obecnego roku kalendarzowego. Po 1 stycznia 2012, procent od takiej lokaty będzie symboliczny. Początkowo, wysokie oprocentowanie ma zrekompensować straty poniesione w dalszym okresie. Banki także, decydują się na ofertę o gwarantowanej sumie odsetkowej. Innym pomysłem jest bezpośrednie przekazywanie bonusów dla klientów. Klienci w takim przypadku, oprócz oprocentowania, mogą liczyć na dodatkową nagrodę za wybór lokaty. Podatek od takiego bonusu wynosi 10%. Przypomnijmy, że podatek od dochodów kapitałowych wynosi 19%.

Po zmianie w ustawie dotyczącej podatku Belki, jedną z atrakcyjniejszych ofert może stać się polisa lokacyjna. Jest to połączenie lokaty oraz ubezpieczenia. Od lokat w formie polisy na życie, nie pobierany jest podatek od zysków kapitałowych. Jest to wyjątek, uregulowany ustawowo, który mówi o zwolnieniu z podatku wypłat z tytułu odszkodowań, pochodzących z polisy ubezpieczeniowych na życie. Banki oraz ubezpieczyciele zorientowali się, iż mogą zaproponować takie połączenie ofert, które umożliwi ominięcie podatku Belki. Polisy lokacyjne funkcjonują podobnie jak lokaty bankowe. Konsumenci deponują oszczędności na koncie. W zamian za wypełnianie umowy o lokatę, muszą złożyć wniosek o ubezpieczenie. Warunki umowy, gwarantują takiej osobie, wypłatę określonej kwoty po zakończeniu trwania ubezpieczenia. Okresy zapadalności są podobne jak w ofercie lokat – półroczna lub roczna. Wypłacaną kwotą jest oprocentowanie polisy lokacyjnej. Niewątpliwie, po zniknięciu lokat antypodatkowych, polisy lokacyjne mogą stać się głównym produktem finansowym omijającym podatek Belki.

Stopka autorska: najlepsze lokaty – http://najlepszelokatybankowe.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz