Polska kinematografia – kwitnie czy upada?

taśma filmowaCoraz częściej słyszy się o upadku kinematografii. Według wielu kino znane z przeszłości było stokrotnie lepsze od aktualnych kasowych hitów, które są robione pod masową publikę, a ich celem jest tylko i wyłącznie jak największy zarobek i popularność, aby można było wypuszczać kolejne części nabijające portfele producentów, reżyserów i aktorów. Szczególnie zawiedzeni są polscy widzowie, według których polska kinematografia umarła już dawno i oglądając nowe produkcje nie można pokusić się o żadne inne stwierdzenie, jak tylko kicz.

Reklama

Czy to jest jednak prawda? Czy w XXI wieku nie tworzy się już wartościowych filmów, które trafią do widza i zmuszą go do refleksji? Oczywiście, że takie filmy są robione, były i będą. Kino ambitne zeszło jednak do niszy. W największych multipleksach grane są hollywoodzkie głośne produkcje. Takie kina nastawione są na zysk, a najlepiej sprzedają się filmy w których grają znani aktorzy i których budżet przekracza kilka milionów dolarów. W ostatnim czasie powstało jednak sporo bardzo ambitnych filmów, jak chociażby „Kieł”. Szukać ich jednak należy nie w kinematografii Hollywood, a na przykład w Grecji.

Polska kinematografia również ma się bardzo dobrze. Co prawda „stara gwardia” już powoli schodzi ze sceny, ale zastępują ich młodzi, ambitni z milionem pomysłów w głowie. Czy możemy spodziewać się tak kultowych produkcji, jakimi były „Kiler”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Dług”? Oczywiście! Ostatnio mieliśmy przyjemność obejrzeć premierowy film „Lincz”, który już przed premierą był porównywany do kultowego już „Długu” i jego ocena jest bardzo pozytywna. Podobnie produkcja z zeszłego roku: „Dom zły” jest bardzo dobrym filmem opowiadającym ciekawą, trzymającą w napięciu historię. Debiut reżyserski pt. „Sala Samobójców” zajęła bardzo wysokie miejsce na festiwalu filmowym w Berlinie. Polska kinematografia ma się bardzo dobrze i oby tak zostało jak najdłużej.

Filmów takiego pokroju nie można spodziewać się co sezon. Jesteśmy o wiele mniejszym i biedniejszym państwem od Stanów Zjednoczonych, ale mamy swoje perełki, którymi możemy chwalić się poza Polską czy Europą.

Stopka autorska: Kino – http://szybkajazda.pl/kultura/article,2765,1,1.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz