Polski self-publishing wyśmienitą okazją dla artystów

Publikowanie własnych dzieł – literackich, muzycznych czy naukowych – staje się niemalże ekstremalnie proste. Możliwość zaistnienia jako pisarz lub muzyk zależy jedynie od kilku kliknięć. Nie można oczywiście pominąć konieczności poprowadzenia swojej mini kampanii marketingowej zaraz po publikacji, bez której rozgłos może przyjść znacznie później.

Reklama

Self-publishingZakładając, że proces twórczy ukończył się pomyślnie, należy przyodziać zbroję odwagi i  powziąć kilka kolejnych kroków mających zapewnić artyście bliski kontakt z odbiorcami. Odwaga, w przypadku tworzenia z zamiarem sprzedaży lub darmowego udostępnienia ebooka bądź utworów mp3 w sieci, jest czynnikiem nieodzownym. Dlaczego? Konwencjonalny sposób publikacji papierowej zrzucamy na barki wydawnictwa lub producenta – oni oceniają, kierują twórczą wenę na ich własne ścieżki myślenia, odsyłają do korekty, poprawiają partyturę, po żmudnych procedurach odrzucają lub generują jeszcze więcej coraz wyższych płotów do przeskoczenia itd., itd.

Czynniki stresu i podenerwowania osiągają apogeum po negatywnym rozpatrzeniu w dziesiątkach wydawnictw lub wytwórni muzycznych. Self-publishing z kolei wymusza więcej samodzielności i wszechstronności – potrzebę projektu własnej okładki, ślęczenia nad korektą tekstu i czystością brzmienia, technicznego opracowania nośnika w postaci pliku PDF, epub lub mp3. Cała praca związana z postprodukcją może być albo utrapieniem, albo czystą zabawą i dopełnieniem ostatecznej osobistej wizji dzieła.

Serwisy self-publishingowe, takie jak ostatnio uruchomiony, stają się corazciekawsze, oferują więcej przestrzeni dla rozwijających skrzydła m.in. młodych artystów. Zaletą wspomnianej platformy jest możliwość tworzenia publicznie dostępnej bibliografii lub dyskografii, które można uzupełnić o wszystkie swoje dzieła, bez konieczności ich wcześniejszej publikacji w tym serwisie. Ostatecznie, także i te serwisy oferują pomoc w redakcji, opracowaniu i promocji utworów.

Self-publishingTakie możliwości mają dzisiaj autorzy, kompozytorzy, muzycy, naukowcy. Wiele stuleci dominacji papieru, dziesiątki lat wydawania płyt poprzez wytwórnie, wykształciły standardy które trudno przezwyciężyć. Publikacja w formie elektronicznej pomimo swej nowoczesności, przez wielu traktowana jest jak mniej zaawansowany ewolucyjne organizm. Self-publishing sprzężony jest jednak z infrastrukturą informatyczną serwisów, w których przede wszystkim w łatwy sposób można filtrować pozycje najczęściej czytane, najczęściej komentowane, najlepiej oceniane itd. Dzięki temu, odsączanie treści wartościowych jest  zdecydowanie bardziej przejrzyste i korzystne zarówno dla autora jak i odbiorcy.

Z chaosu księgarnianych stosów, trudno wydłubać ciekawą pozycję. Jeszcze trudniej wylosować ciekawą nowość muzyczną z szeregów półek zapełnionych płytami CD. W portalach typu self-publishing nie ma z tym najmniejszego problemu, co więcej – daje on możliwość bezpośredniego kontaktu z fanami.

Na zakończenie warto przypomnieć, że self-publishing to forma publikowania utworów, która odbywa się bez ponoszenia absolutnie żadnych kosztów finansowych. W ten sposób można jedynie zarobić.

Stopka autorska: self-publishingowe – http://beezar.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz