Gdzie wykorzystywane są pompy dozujące?

Większość z Państwa nie zdaje sobie sprawy w jak wielu miejscach wykorzystywane są pompy dozujące. Używa się ich w przemyśle chemicznym i spożywczym, w oczyszczalniach ścieków, a także w basenach i myjniach samochodowych.

Reklama

Czysta woda bez bakterii

basenWykorzystanie pomp dozujących w basenach, zarówno publicznych jak i prywatnych, pozwoli nam na dłużej utrzymać czystą wodę. Zastanawialiście się kiedy, dlaczego woda w basenach publicznych jest taka czysta i przejrzysta? Przecież nikt jej codziennie nie wymienia, ani nie chodzi nocą z siatką, żeby oczyścić ją z drobnych śmieci. Poza tym, istnieje też bród, który nie jest widoczny dla ludzkiego oka – są to bakterie i różnego rodzaju drobnoustroje. W końcu w basenie publicznym kąpie się jednocześnie wiele osób i nie mamy pojęcia, czy są chorzy, czy nie przynieśli ze sobą żadnych bakterii. Mimo to, rzadko zdarza się, by ktoś zachorował, czy zaraził się właśnie od wody na basenie.

Dlaczego?

Ano właśnie dzięki zastosowaniu różnych chemikaliów, które są cały czas dozowane w określonych ilościach do wody. Niestety czysta woda na basenie nie jest taka z natury. Konieczne jest stosowanie różnych substancji chemicznych, które dezynfekują bród i zarazki. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz pompy dozujące. Badana jest wartość pH wody oraz zawartość chloru, bromu i innych składników. Na tej podstawie, dane przesłane do pompy dozującej wskazują, czy konieczne jest uzupełnienie jakiś substancji chemicznej w basenie. Pompy dozują odpowiednią ilość chemikaliów automatycznie, wyrównując ich bilans w wodzie. Najczęściej wykorzystywanym w basenach rodzajem pomp dozujących są pompy membranowe, które wykonane są z tworzyw odpornych na działanie chemikaliów. Bezpośrednia analiza wody i automatyczne dozowanie chemikaliów pozwalają zachować czystość wody. Chlor dezynfekuje ją, tak samo jak brom i aktywny tlen. Jeśli chcemy bezpiecznie korzystać z basenów publicznych z czystą wodą, to powinny one posiadać rozbudowany system pomiarowy i dozujący. Jedynie zapewnienie zbilansowanej gospodarki chemicznej pozwala oczyścić wodę i udostępnić ją dla użytkowników basenu.

Dozowanie substancji w myjniach samochodowych

Zastosowanie pomp dozujących w przemyśle pozwala nam na precyzyjne odmierzanie substancji chemicznych oraz zautomatyzowanie tego procesu. Dzięki zastosowaniu sprawnych pomp dozujących, można wykonywać różne procesy szybko i bez konieczności kontroli ze strony ludzkiej. Tak właśnie działają pompy dozujące chemikalia na automatycznych myjniach samochodowych. Są one w pełni zautomatyzowane i zapewniają dostarczanie określonych, zawsze takich samych ilości środków myjących do urządzeń spryskujących i czyszczących.

Zadanie pompy

Należy bowiem podkreślić, że pompa dozująca odpowiada tylko za odmierzenie i dostarczenie substancji chemicznej, a nie na jej oddanie bezpośrednio na myty samochód, czy na wytwarzanie w zbiorniku. Jest to pośredni system, który służy tylko i jedynie do precyzyjnego odmierzania. Jest on kierowany automatycznie, w zależności od wybranego przez klienta programu. Jak pewnie zauważyliśmy, na myjniach automatycznych mamy do wyboru kilka programów mycia. Nakłada się szampony do mycia samochodów, specjalne płyny do felg, balsamy, woski. W zależności od wybranego programu mycie naszego samochodu jest bardziej, lub mniej szczegółowe. Aby konkretne substancje odpowiednim czasie były dozowane, konieczne jest posiadanie systemu składającego się w wielu zintegrowanych ze sobą pomp dozujących.

Za każdą substancję chemiczną, w tym także za wodę, odpowiada inna pompa, która zaprogramowana jest w odmienny sposób. Muszą one być bardzo precyzyjne i niemal niezawodne, gdyż natężenie pracy na myjniach samochodowych bywa naprawdę duże. Poza tym pompy dozujące muszą być trwałe i odporne na działanie chemikaliów, by czas ich przydatności do użycia był jak najdłuższy. Zastosowanie zintegrowanych systemów pomiarowych i pomp dozujących pozwala stworzyć sprawnie działające myjnie samochodowe, które posiadają rozmiar wysokiego garażu.

Jak widać skomplikowane systemy pomp dozujących znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle chemicznym i spożywczym ale także w naszym codziennym życiu, na przykład na myjniach samochodowych i basenach.

Stopka autorska: pompy dozujące – http://www.dozowanie.eu/pd_elektromagnetyczne.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz