6 sposobów na kinkiety

Dla niektórych nie ma znaczenia, o jakich kinkietach mowa. Biorą wszystkie, jak leci. Inni potrzebują jednak pewnego namysłu. Dla nich przygotowaliśmy sześć sposobów na tego rodzaju oświetlenie naścienne.

Można wybierać według aktualnego nastroju i z dopasowaniem do stylu wnętrza. Można szukać czegoś ekstra i preferować dobrą i sprawdzoną klasykę. Ważne, żeby wybierać lampy wiszące na ścianie z głową.

Klasyczne, dobrze znane

Można powiedzieć, że klasyczne kinkiety są doskonale znane w większości polskich domów i mieszkań. Stosowane od czasów co najmniej Gomółki są rozwiązaniem stonowanym i dającym się wpasować w rozmaite wnętrza. Podstawowych opcji jest kilka.

Pierwsza to kinkiet metalowy ze szklanym kloszem. Kolejna – osobny klosz przytwierdzony do ściany. Nie można także pominąć kinkietów z abażurami montowanych żarówką do dołu.

Nowoczesne, dla odważnych

Nieco inaczej wygląda sprawa z kinkietami nowoczesnymi. To rozwiązania zdecydowanie dla odważnych. Na próżno będziemy wśród nich szukali znajomych kształtów czy form. To lampy, które mają szokować wyglądem, odwołując się do norm do tej pory nieznanych.

Bardzo często tego rodzaju kinkiety składają się z samego szkła w różnych kolorach. Czasem mamy do czynienia z lampami wykorzystującymi kryształy. Ogólnie, wszystko jest dozwolone, im bardziej prostokątne, tym lepiej.

Ze szkła, dla wybrednych

Kinkiety czy plafony? Inna sprawa, że nie można mylić kinkietów nowoczesnych z tymi zrobionymi ze szkła. To odrębna kategoria, w której mieszczą się produkty nawiązujące zarówno do klasyki jak i poszukujące nowych pomysłów na wnętrza.

Wśród kinkietów szklanych mamy takie, które są bardzo praktyczne, które dają dużo jasnego światła. Są jednak i takie, które mają przede wszystkim ciekawie wyglądać. Te montowane są przede wszystkim dla ozdoby.

Z materiału, dla romantyków

Na rynku dostępne są także lampy na ścianę z abażurami wykonanymi z materiału. To coś dla tych, którzy mają romantyczne usposobienie. Takie lampy są często bogato zdobione, mają na abażurach malunki nawiązujące do epoki wiktoriańskiej. Są, jednym słowem, jak najbardziej romantyczne.

Nie zawsze jednak. Coraz częściej także w ten segment wkracza przebojowy, nowoczesny design. Powstają kinkiety, które szokują swoim kształtem i zestawieniem użytych materiałów. Tkanina, szkło i metal współgrają ze sobą tworząc zwartą całość.

Galeryjki, z mocnym światłem

Można także wyróżnić inny rodzaj kinkietów. To galeryjki. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim – konstrukcją. Rozwiązanie to jest zestawem dwóch prostych elementów. Za pomocą pierwszego kinkiet przytwierdzany jest do ściany. Drugi element, umieszczony na wysięgniku, to prosta, podłużna lampa.

Dlaczego niektórzy chcą stosować tego rodzaju kinkiety? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze, mają dość ciekawy i nietypowy styl, który dobrze wpasowuje się we współczesne wnętrza mieszkań. Po drugie, światło, które emitują, rozkłada się równomierniej niż to rzucane przez tradycyjne lampy z okrągłymi kloszami.

Stylowe, dopasowane

Dla niektórych ważne jest, aby wybierane przez nich lampy wiszące na ścianach były dopasowane do konkretnego stylu wnętrza. W ich przypadku konieczne jest bardziej uważne dobieranie tego, co się znajdzie w pomieszczeniu. Trzeba pomyśleć o kinkietach jako o kolejnym elemencie dekoracyjnym.

Znaleźć takie, które będą miały klosz we właściwej formie, a także część główną wykonaną z odpowiedniego materiału. Często jest to drewno. Takie lampy należą do osobnej kategorii i kojarzą się bardziej ze stylowymi meblami niż oświetleniem w dosłownym rozumieniu tego słowa.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz