Porada lekarska w internecie – szukać czy zaniechać?

Coraz częściej, zamiast chodzić do lekarza, próbujemy leczyć się sami – w zaciszu domego ogniska, a najlepiej przed komputerem, sprawdzając objawy choroby i próbując znaleźć jak najlepsze antidotum na nasze dolegliwości. Nie zawsze jednak wyszukiwarka zna odpowiedź na każde nasze pytanie, a dodatkowo można natknąć się na naprawdę szkodliwą poradę… Jak zatem szukać pożytecznych informacji, by się nie przerazić i nie zacząć działać na swoją szkodę?

Opanuj emocje!

Przede wszystkim – nie panikuj. Wpisując swoje objawy w Google, zawsze w wynikach pojawią się wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji, a co za tym idzie – również i możliwych powikłań. Nikt jednak nie powiedział, że akurat ten najgorszy wariant cię spotka – dobrze jest zasugerować się podpowiedziami podanymi na forach internetowych i pójść sprawdzić swoje symptomy u lekarza. Pamiętaj bowiem, że dopiero po zrobieniu kompleksowych badań lekarskich, specjalista będzie w stanie stwierdzić, co tak naprawdę ci dolega. Gdyby było inaczej – wszyscy mogliby leczyć się sami w domu, a w aptekach nie byłoby leków na receptę…

Dobry serwis to sprawdzony serwis

To druga zasada, której z całą pewnością nie należy łamać. Nigdy nie ufaj czemuś, co wcześniej w żaden sposób nie zostało przetestowane – chociażby przez twoich znajomych. Poważny i sprawdzony serwis o zdrowiu to prawdziwy skarb – unikniesz tym samym czytania pseudonaukowych i pseudomedycznych artykułów na rzecz tekstów, które pomogą Ci odnaleźć właściwy kierunek postępowania podczas występowania takich, a nie innych objawów. Na pewno też uzyskasz tam wszystkie potrzebne informacje w przypadku, gdy nie będziesz wiedzieć, do którego specjalisty z daną dolegliwością się zgłosić i dowiesz się wielu pożytecznych rzeczy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, właściwego sposobu odżywiania się, dbania o swój wygląd zewnętrzny, kondycję, itd. Dodatkowo, na portalach tego typu często dyżury pełnią specjaliści z różnych dziedzin, z którymi można kontaktować się bezpośrednio – za pomocą maila, formularza na stronie lub czatu – a odpowiedzi zazwyczaj publikowane w serwisie, by każdy mający podobny problem, mógł przeczytać konkretną, specjalistyczną poradę. Wśród lekarzy można tam bowiem znaleźć m. in. dietetyków, internistów, ginekologów, ortopedów, seksuologów i psychiatrów.

Podsumowując, internet raczej powinien być środkiem pomocniczym podpowiadającym, jakie następne kroki podjąć, a nie wyrocznią lub diagnostą ostatecznie orzekającym, co nam dolega. Trzeba pamiętać o tym, że nic tak naprawdę nie zastąpi nam wizyty w przychodni i porządnych badań.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz