Kto może udzielać porad prawnych przez Internet?

Coraz bardziej modne stały się porady prawne udzielane przez Internet, czy to na specjalistycznych serwisach internetowych, czy też na forach i grupach dyskusyjnych. Ich liczba rośnie w bardzo dużym tempie. Warto wiedzieć, kto może udzielać porad prawnych, otóż, według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, porad prawnych (również w Internecie) może udzielać każdy absolwent prawa bez względu na jego dodatkowe uprawnienia i doświadczenie.

Reklama

porady przez internet

Niestety w Internecie trudno o zweryfikowanie tożsamości osoby „po drugiej stronie”, stąd do końca nie wiadomo przez kogo dane porady prawne zostały udzielone. Trzeba zatem sceptycznie do nich podchodzić i jeśli już decydujemy się na uzyskanie informacji tą drogą, to wybierajmy te serwisy, które wydają się najbardziej profesjonalne. Trzeba jednocześnie być świadomym, że nie zawsze kancelaria prawna prowadzi tego typu serwis. Może być tak, że serwis prowadzi zupełnie ktoś inny, jako swój biznes, a do udzielania porad zatrudnia prawników.

Kancelaria prawna, która zdecydowała się działać w Internecie zazwyczaj udziela różnorodnych porad prawnych, przygotowuje pisma i umowy, a także opinie prawne. Ceny usług są różnorodne w zależności od rodzaju usługi i modelu pobierania opłat, jaki obrano. Mogą to być opłaty jednorazowe za każdą poradę lub abonamentowe, gdzie wykupuje się dostęp do serwisu i prawnika na określony okres czasu.

Po uiszczeniu opłaty (przelewem lub płatnościami elektronicznymi) otrzymuje się dostęp do zamkniętej części serwisu lub wybranych usług, do których nie ma ostępu osoba nie posiadająca abonamentu. Według ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną usługodawca ma obowiązek podać w jasny, bezpośredni i jednoznaczny sposób (poprzez kanał teleinformatyczny, jakim posługuje się odbiorca usługi) takie dane jak: nazwę firmy, jej siedzibę i adres lub imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

Stopka autorska: porady prawne – http://www.lexomni.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz