Porozumienie w sprawie zadłużenia Grecji?

Przywódcy Unii Europejskiej doszli do porozumienia w czwartek rano w sprawie środków kryzysu zadłużenia, w tym umów prywatnych inwestorów  do podejmowania 50% straty na greckich obligacji.

Reklama

Unia EuropejskaUmowa została sfinalizowana pod koniec rozmów dotyczących szczegółów kompleksowego podejścia do polityki długu publicznego i problemów bankowości zagrażających stabilności waluty euro i gospodarki światowej. Celem rozmów było rozwiązanie trzech problemów związanych z: kryzysem zadłużenia w Grecji, niestabilności w sektorze bankowym oraz możliwościach funduszu ratunkowego. Zgodnie z nowym planem, władze Grecji dobrowolnie zgodziły się zmienić wartości greckich obligacji o 50%, co wyceniane jest na 100 mld € i zmniejszy obciążenie zadłużenia narodowego do 120% do 150% produkcji gospodarczej.

Charles Dallara, dyrektor Institute of International Finance, który prowadził w sektorze prywatnym rozmowy, z zadowoleniem przyjął porozumienie. W oświadczeniu zaakceptował uzgodnione przez prywatnych inwestorów  50% zniżki „przy wsparciu 30 miliardów euro”. Jak mówi oficjalne oświadczenie, porozumienie wzywa do utworzenia nowego programu finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości do 100 mld €. Warto przypomnieć, że od 2008 roku Grecja zmaga się z poważnym problemem długu publicznego. Grecy którzy przez dziesiątki lat żyli na kredyt, dopiero teraz zostali zmuszeni ponieść konsekwencje, a końca kryzysu ciągle nie widać.

Stopka autorska: wiadomości

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz