Porządki w szafie

W niektórych bajkach i opowieściach magiczna szafa przenosiła bohaterów do innego wymiaru, w kryminałach Agaty Christie prędzej można znaleźć trupa w szafie niż koszulki ułożone kolorami, spodnie wyprasowane w kant i idealnie poskładane koszule. Nie trzeba nikogo przekonywać, że życie codzienne różni się od tego, opisywanego na kartach książek, ale kto wie, co moglibyśmy znaleźć, gdybyśmy tak dokonali wnikliwej analizy zawartości naszych własnych szaf, szafek, szuflad, regałów i innych zakamarków?

Reklama

szafaPorządki to drażliwy temat nie tylko dla mężczyzn. Posiadanie wysprzątanego pokoju to fajna sprawa, ale ład na zewnątrz wcale nie musi oznaczać ładu wewnątrz naszych mebli. Mechaniczne wrzucanie leżących luzem ciuchów do szafy nie ułatwi nam życia. Wręcz przeciwnie. Skomponowanie odpowiedniego zestawu na wyjście do pracy, czy na wizytę u babci może przyprawić później o zawrót głowy. Jak tego uniknąć? Porządnie wysprzątać szafę!

Porządki zgodnie z planem

Podstawą dobrej organizacji pracy jest plan – może nie zlikwiduje całkowicie, ale na pewno zminimalizuje poczucie frustracji i oszczędzi nerwów, bo wysprzątanie szafy ma nam ułatwić życie, a nie przysporzyć kilku siwych włosów. Jak się do wszystkiego zabrać? Nie załamuj rąk i nie stój bezradnie przed otwartą szafą, tylko wyrzuć z niej całą zawartość. Naszykuj wodę z mydłem lub specjalny preparat do czyszczenia i dokładnie przetrzyj wnętrze. Etap drugi jest najtrudniejszy, ale nie patrz z rozgoryczeniem na sterty ciuchów, piętrzące się dookoła, na każdą z nich przyjdzie czas.

Przeglądanie całej garderoby może być czasochłonne, lecz efekt końcowy wart jest naszego wysiłku. Zacznij od segregacji. Masz kilka możliwości pozbycia się rzeczy za małych, czy nienoszonych – możesz je sprzedać lub oddać. Zniszczoną odzież wyrzuć lub poddaj recyklingowi, tnąc i wykorzystując np. jako ściereczki do innych porządków w domu. Pozostaw jedynie ubrania uniwersalne, bądź dopasowane do obecnej pory roku, resztę zapakuj do pudeł lub worków próżniowych i umieść na szafie, w pawlaczu albo na strychu.

Organizacja wnętrza szafy

Posegregowanie ubrań, dodatków i innych akcesoriów to połowa sukcesu. Wiemy już ile mamy rzeczy, ile mniej więcej zajmą miejsca, zatem możemy zabrać się za rozplanowywanie ich ułożenia. Teraz czas na Twoją inwencję. Układanie ciuchów nie musi być nudne, zwłaszcza jeśli wymyślisz sobie jakiś system. Jaki by on nie był, ważne żeby był. Tak przynajmniej powtarza perfekcyjna pani domu. Możesz więc układać ubrania według kolorów, gatunku tkanin, zestawami, rodzajami, od najdłuższych do najkrótszych lub odwrotnie. Obojętnie jaką metodę zastosujesz, ułatwi Ci ona później podjęcie decyzji o tym, co na siebie włożyć, bez ciągłego powtarzania w myślach „ja nie mam co na siebie włożyć”. To, w co warto zainwestować, to drewniane wieszaki. Chociaż są droższe od metalowych, nie zdeformują powieszonych na nich rzeczy – szczególnie w części ramiennej.

Ostatni szlif

Wisienką na torcie i ukoronowaniem naszego wysiłku jest już tylko zawieszenie w szafie woreczków zapachowych – zrobionych samodzielnie, wypełnionych ziołami lub suszonymi kwiatami, albo powieszenie saszetek, które kupić można w każdej drogerii. Ciekawą alternatywą jest również umieszczenie w środku mydełka zapachowego. Nasze ubrania będą nam wdzięczne za te wszystkie zabiegi i będą się wdzięcznie nosić!

Stopka autorska: szafy – http://www.kuchnieformat.pl/szafy.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz