Pościel bawełniana i jej rodzaje

Cztery rodzaje pościeli, wszystkie wykorzystujące bawełnę. Chociaż surowiec jest wspólny dla wszystkich, efekty są zupełnie inne. Jakie?

Reklama

pościel bawełnianaMówi się, że Egipcjanie korzystali z bawełny już 12 tys. lat temu. Pisał o niej Herodot, więc była używana w starożytnej Grecji. Dzisiaj można z niej produkować rzeczy tak różne, jak pościel satynowa i z kory, pościel z flaneli lub po prostu z gładkiej bawełny. Różnią się między sobą tak, jak Grecja Herodota różniła się od Egiptu faraonów. A jednocześnie mają wiele wspólnego.

Pościel, satyna bawełniana i luksus

Na pierwszy rzut oka trudno uznać, że pościel satynowa może mieć coś wspólnego z bawełną. A jednak! To bawełna, tyle że o bardzo gęstym splocie. Żeby go uzyskać, bawełna poddawana jest specjalnym zabiegom, zwanym merceryzacją. To właśnie dzięki nim pościel satynowa wygląda tak elegancko.

A jak sprawuje się taka pościel? Satyna bawełniana jest bardzo delikatna. Dlatego prać można ją tylko w temperaturze 40 stopni. Z drugiej strony, jeśli jest właściwie suszona, nie trzeba jej prasować.

Pościel z kory – zaskakująca

Raczej nie spotkamy jej w luksusowym hotelu ani w Pałacu Buckingham. Z prostej przyczyny – nie jest aż tak przyjemna w dotyku, jak choćby pościel satynowa. Wygląda też mniej elegancko. Co nie znaczy, że nie ma zalet.

Pościel z kory jest doskonała w użytkowaniu. W zasadzie nie gniecie się, nie trzeba jej też prasować. Temperatura prania to 60 stopni. Jest też stosunkowo niedroga. Ale uwaga: lepiej unikać najtańszych produktów lub takich, w których bawełny jest mniej niż 80 proc. W takim wypadku będzie się spało gorzej, a kolory mogą szybko wyblaknąć.

Pościel bawełniana z flaneli, czyli milusińska

Tak, jak pościel z kory może wydawać się nieco zbyt chropowata, a pościel satynowa – zbyt gładka, tak pościel z flaneli jest wyjątkowo miła w dotyku. Czasem wydaje się wręcz, że jest to pościel pluszowa. Co więcej – jest ciepła. A w czasie dużych mrozów ta cecha nabiera dodatkowego znaczenia.

Ma też swoje wady. Po upraniu w temperaturze sześćdziesięciu stopniu trzeba ją uprasować. W przypadku dużej liczby kołder czy poszewek na poduszki może być z tym problem. Z drugiej strony – warto popracować, żeby wtulić się w miękką pościel.

Pościel z gładkiej bawełny – samo sedno

Na koniec – pościel, która wydaje się być dokładnie tym, o czym myślimy mówiąc o pościeli bawełnianej. Czyli – produkty z gładkiej bawełny. Jest w miarę miła w dotyku, a jednocześnie zapewnia odpowiednie ciepło. To taki średniak wśród pościeli – nie tak luksusowy, jak satyna i nie tak uniwersalny jak pościel z kory.

Co więcej, warto dodać, że taka pościel to bardzo duże bogactwo wzorów. Nie tylko nanoszonych za pomocą farb, ale też – haftów. Dla wszystkich, którym zależy na czymś naturalnym i wyjątkowym taka opcja jest nie do pogardzenia.

Cztery rodzaje pościeli z bawełny są na tyle różne, że zapewniają swobodę wyboru niezależnie od preferencji. A jednocześnie łączą w sobie zalety wykorzystania naturalnego surowca, jakim jest bawełna. Czy konieczne są alternatywy?

Stopka autorska: pościel satyna bawełniana

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz