Postarzanie drewna na domowo

Właściwie powinienem napisać postarzenie drewna domowymi sposobami, jednak takie same narzędzia wykorzystują duże firmy – specjalizujące się w obróbce drewna. Różnica może być tylko w postaci napędu narzędzia, jednak to co tutaj napiszę można z powodzeniem zastosować w domowych lub ogrodowych warunkach.

Reklama

Na czym polega postarzanie drewna.

drewnoZdjęcie przedstawia postarzoną deskę z drewna miękkiego sosny. Proszę zauważyć, że mamy wgłębienia w strukturze drewna. Wgłębienia są w tak zwanym przyrostem letnim, są to słoje miękkie. Na zdjęciu jaśniejsze obszary.

Przyrost zimowy to słoje twarde – na zdjęciu ciemniejsze obszary. W warunkach naturalnych drewno ulega erozji – polega to na tym, że cześć miękka ulega szybszemu „zużyciu”, pozostawiając wgłębienia. Proces naturalnie trwa dosyć długo, wiele lat – zależy to od drewna i od warunków atmosferycznych. Naszym celem jest oczywiście przyspieszenie tego procesu, czyli wybranie części miękkiej. Jak widać postarzanie drewna z teorii jest proste.

Narzędzia do postarzania drewna – co będzie potrzebne

Tutaj pokażę trzy komplety narzędzi – co wykorzystamy zależy już od nas i zasobności naszego portfela oraz do tego jakie maszyny mamy na stanie w domu.

Grupa narzędzi pierwsza – najtańsza: to szczotka druciana z miękkim delikatnym drutem – koszt narzędzia od 10 zł, do tego najlepiej użyć jeszcze papieru ściernego na gąbce – jest konieczny bo po obróbce szczotką ręczną pozostaną rysy, które trzeba usunąć, może być też zwykły papier  – koszt do 10 zł. Na zdjęciu obok nie ma szczotki ręcznej.

Grupa druga – to narzędzia mechaniczne proste – jest to szczotka druciana na trzpieniu i wiertarka. W sumie do obróbki niewielkich powierzchni całkiem dobre rozwiązanie. Koszt dobrej szczotki z miękkim i delikatnym drutem to wydatek rzędu 60 zł, wiertarka cóż musi być w domu, jak nie to 100 – 150 zł z marketu na jeden raz.

Trzecia grupa – to już praktycznie profesjonalne narzędzie. To specjalna szczotka z gwintem m14 oraz szlifierka kątowa. Szczotka kosztuje w granicach 250 do 280 zł btutto – można ją nabyć w sklepach internetowych.
Wszystkie te narzędzia widać na zdjęciu drugim.

To zaczynamy – postarzamy drewno

narzędzia stolarskieCała praca polega na sprawnym usunięciu przyrostu letniego, chwytamy naszą szczotkę w rękę lub maszynę i wzdłuż włókien delikatnie szlifujemy, osoby korzystające z szczotki ręcznej trochę się pomęczą – szczególnie przy twardym drewnie. Zaś osoby korzystające ze grupy narzędzi dwa lub trzy muszą uważać aby nie przycisnąć narzędzia za mocno bo zrobi się wgłębienie. Narzędzie prowadzimy spokojnie pewnym ruchem wzdłuż słoi. Jeśli nie mamy doświadczenia to koniecznie spróbujmy na zwykłej desce aby wyczuć specyfikę pracy.  To jest bardzo ważne – przypadkowo możemy zrobić szkody trudne do usunięcia, szczególnie chodzi o wybranie za dużej ilości drewna. Szlifujemy do uzyskania pożądanej struktury.

Obróbka po pracy szczotkami

W zależności od drewna jakie obramiamy może być konieczność wypolerowania drewna. Obróbka szczotkami drucianymi powoduje pozostawienie rys z drutu, je koniecznie musimy usunąć za pomocą papieru ściernego. Czym gładsze drewno tym łatwiej będzie nam przejść do kolejnego etapu czyli malowania. Właśnie – malowanie, czasami wystarczy sama bejca, ale niektórzy chcą mieć lepsze efekty wizualne i malują lakierami np. z szarym odcieniem lub silnym brązem.

Efekt jaki powinniśmy uzyskać to zdjęcie numer jeden. Osobiście polecam szczotkę na szlifierkę kątową jest w miarę wytrzymała – nie rysuje powierzchni i oczywiście nie trzeba usuwać zadrapań po szczotce drucianej.

Jak długo trwa postarzanie drewna?

Jak dojdziemy do wprawy cała operacja jest bardzo prosta i szybka. Szczotki mechaniczne bardzo dobrze sobie radzą z wybieraniem części miękkiej i tak naprawdę deskę o szerokości 10 cm i długości metra nie wprawna osoba powinna obrobić w 10 do 15 minut, ręcznie to trwa zdecydowanie dłużej. Przy zdobyciu wprawy  szczotką na szlifierkę, ten czas będzie jeszcze krótszy.

Stopka autorska: postarzanie drewna – http://pelks.pl/Poradnik/postarzanie-drewna-szybko-i-sprawnie.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz