Tanie pożyczki z funduszy pożyczkowych

Wzrost inflacji sprawił, że podstawowe stopy procentowe uległy podwyższeniu, a to z kolei spowodowało zwiększenie kosztów kredytów bankowych. Od wielu lat alternatywą dla kredytów gospodarczych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) są pożyczki z funduszy pożyczkowych.

Reklama

pożyczka

Jest to pozabankowe źródło, które daje zarówno rozpoczynającemu jak i prowadzącemu działalność gospodarczą przedsiębiorcy możliwość uzyskania choćby niedużego finansowania rozwoju działalności. Jest to oferta skierowana między innymi do tych, którzy nie mogą skorzystać z tradycyjnego finansowania bankowego lub mają ograniczony do niego dostęp.

W Polsce w chwili obecnej działa kilkadziesiąt tego typu instytucji. W większości zostały one dofinansowane ze środków pomocowych Unii Europejskiej, co sprawia, że oferują one niskooprocentowane pożyczki. Podstawowa stopa procentowa w tego typu funduszach określana jest na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych. W roku 2011 wynosi ona 5,26% w skali roku. Większość funduszy ma charakter lokalny działając na terenie kilku powiatów lub województwa. Lokalny charakter (operując na terenie całego województwa lubelskiego) ma także Fundusz Pożyczkowy Fundacji OIC Poland, działający od stycznia 2010.

Fundusz udziela pożyczek m.in. na: wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn, urządzeń i środków transportu, wyposażenie niezbędne do stworzenia nowych miejsc pracy. Okres finansowania to maksymalnie 36 miesięcy, w tym może być przyznana 6 miesięczna karencja w spłacie pożyczki. Wysokość pożyczki wynosi od 10 000 zł do 65 000 zł, co może odpowiadać maksymalnie 75% wartości planowanych inwestycji. Oprocentowanie, jak wcześniej wspomniano, jest bardzo niskie i wynosi zaledwie 5,26% w skali roku, plus jednorazowa prowizja w wysokości od 1,5% do 2,5%. W praktyce przy trzyletniej pożyczce o wartości 45000 zł (np. na zakup samochodu o wartości 60 000 zł) w ciągu trzech lat zwrócimy 49 874,05 zł (łącznie ze wszystkimi prowizjami i opłatami), czyli zaledwie o 10,8% (w ciągu trzech lat) więcej niż pożyczono. Czas od złożenia wniosku do udzielenia pożyczki nie przekracza 30 dni.

www.oic.lublin.pl/pozyczka/

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz