Pracownicy ze wschodu w Polsce

Polscy pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na pracowników zza wschodniej granicy, w tym między innymi z Ukrainy i Białorusi. Znacząca liberalizacja polskiego prawa pracy oraz niedostateczna podaż na polskim rynku zatrudnienia przyczyniły się do wzrostu liczby wniosków o zatrudnienie cudzoziemca. W tym roku może być ich nawet o 60 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Reklama

Pracownicy z UkrainyNa przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do dużego wzrostu liczby przyjętych zezwoleń na pracę cudzoziemców, w 2009 roku osiągnął 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym, i przyniósł 29340 wydanych zezwoleń. Przyczyną tak dynamicznego wzrostu była liberalizacja przepisów odnoszących się do powierzenia pracy cudzoziemcom, a ponadto wydłużenie okresu pracy w oparciu o zezwolenie do 3 lat. Rok 2010 nie przyniósł spadku, wręcz przeciwnie – w wyniku trudnej sytuacji, wynikającej z wydawania oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców w ostatnim kwartale zeszłego roku, w 2010 wydano jeszcze więcej zezwoleń – ogólnie aż 37121, z czego 19301 w województwie mazowieckim.

W pierwszych 3 miesiącach 2011 roku złożono w PUP na terenie całej Polski ponad 86 tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. W tym samym okresie 2010 r.  zarejestrowano w Urzędach zaledwie 54 tysiące omawianych wniosków. Oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców odnoszą się wyłącznie do pracowników z krajów WNP – w tym Ukrainy, Białorusi, Mołdowy i Gruzji.

Największe zainteresowanie pracownikami ze wschodu obserwuje się w branży rolnej (ponad 50 tysięcy wniosków), a także w budownictwie (14 tysięcy). To również znak, że koniunktura w polskiej branży budowlanej zaczyna się ocieplać.

Stopka autorska: pracownikami ze wschodu – http://www.ewl.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz