Pracowniku, nie daj się swojemu szefowi

Nikt nie każe ci od razu rzucać pracy, jeśli pracodawca w jakikolwiek sposób cię oszukiwał, łamał twoje prawa albo popełnił inne niewybaczalne wykroczenie… Walcz o to, by udowodnić mu winę. Jestem pewna, że z takiego działania będziesz na pewno zadowolony i osiągniesz zamierzony cel, którym jest dowiedzenie swoich racji… Dzięki walce o swoje prawa wzrośnie także Twoja pewność siebie, podniesie się samoocena… korzyści są naprawdę wymierne, nie zwlekaj więc ani chwili i zabierz się do działania.

Reklama

biurowiec

Jeśli są łamane przepisy bhp, dochodzi do mobbingu, szantażu itp., nie czekaj, zgłoś to natychmiast do odpowiedniego inspektora, który dalej pokieruje tą sprawą. Postaraj się również zebrać jakieś dowody – im bardziej niepodważalne, tym lepiej. Pamiętaj, że rzucanie oskarżeń musi być uzasadnione, więc przygotuj się na przesłuchanie, a nawet finalizację takiej sprawy w sądzie. Nie obawiaj się konsekwencji, bo jeśli to ty jesteś stroną poszkodowaną, sprawiedliwość będzie po Twojej stronie!

Nie poddawaj się nigdy w dążeniu o udowodnienie swoich racji – nie zapominaj o tym, nawet jeśli jesteś już poszkodowany. Przecież twoje działanie może pomóc komuś w przyszłości w rozwiązaniu jego problemu z pracodawcą lub nawet zapobiec nieprzyjemnemu zdarzeniu w czyimś życiu.

Niestety, często okazuje się, że samo zgłoszenie nic nie daje, a pracownicy boją się zeznawać lub nawet złożyć anonimowy donos. Wynika to z prostego faktu – boją się o to, że stracą pracę lub zostaną oskarżeni o bezpodstawne wykroczenie, które będzie potem rzutować na całą ich karierę zawodową i skutecznie zaszkodzi jej rozwojowi. Jest niepisana zmowa między pracodawcami, informują siebie o takich donosicielach, posiadają niemal zbiór danych osobowych pracowników, którzy zareagowali na jakiekolwiek wykroczenie, i nie boją się ich wykorzystywać.

Moim zdaniem to nieuczciwe, że ludzie są w ten sposób traktowani, ale nie jest to też żadna nowość, od zawsze istniało coś takiego, jak wyzysk pracowniczy… i będzie on zapewne jeszcze długo istniał. Jesteśmy sobie sami winni, że dochodzi do takiego zdarzenia, a nawet sami pozwalamy na takie traktowanie, dlatego interwencja w jakiejkolwiek ważnej sprawie jest wręcz nakazana. Nie bójmy się konsekwencji, bo jeżeli pozwolimy pracodawcom na nadużywanie swoich praw, to na pewno sytuacja nigdy się nie unormuje, a wręcz przeciwnie – problem, z którym będziemy się zmagać, pogłębi się jeszcze bardziej.

Stopka autorska: bhp – http://gvarant.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz