Praktyczne rady dla podróżnych po Amazonii

Amazonia to wyjątkowy obszar położony w Ameryce Południowej, ukształtowany w 85 procentach przez dorzecze Amazonii. To nadaje jej wyjątkowego charakteru i powoduje, że na tym ternie wykształciły się lasy tropikalne. Będące siedliskiem niezliczonej ilości gatunków roślin, owadów i ssaków oraz ptaków. Jest to swego rodzaju enklawa bioróżnorodności.

Reklama

Wyjątkowa Amazonia

Nie tylko flora i fauna jest wyjątkowa. Każde miasto Ameryki Południowej jest inne i posiada ciekawą historię jak i zabytki. To powoduje, że rok rocznie przybywa tu wielu podróżników spragnionych tej wyjątkowości. Jednak należy wiedzieć i pamiętać, że nie każda pora roku jest warta odwiedzenia. Wszystko zależy bowiem od okresu występowania pory deszczowej i suchej. A ona niestety nie jest łatwa do sprecyzowania bo jak już wspomniano Amazonia jest bardzo różnorodna. Na tej podstawie wyróżnia się trzy jej główne obszary.

Pierwszy z regionów – zachodni, charakteryzuje się występowaniem zarówno wysokich szczytów jak i dolin. To powoduje, że jeśli zależy nam na jego odwiedzeniu warto przeczekać okres pory deszczowej (grudzień-kwiecień) i wybrać koniec kwietnia. Na obszarze tym leży jedna z ciekawszych atrakcji poza florą i fauną, czyli miasto Inków – Machu Picchu.

Na kolejnym z regionów – wschodnim okres deszczu przypada na przedział między czerwcem a sierpniem. Zaś aby uniknąć zwiedzania w strugach deszczu obszaru centralnego nie planujemy podróży od marca do czerwca. Jeśli chcemy trafić na okres amazońskiej suszy wybierajmy jej początek aniżeli koniec, w którym to wylęg wszystkich owadów osiąga apogeum. Jednak sam wybór odpowiedniej daty to nie wszystko.

Planując wyprawę do Amazonii nie powinniśmy wyruszać z dnia na dzień. Ważne jest zachowanie co najmniej trzymiesięcznego okresu przygotowawczego, w którym to przyjmiemy wymagane szczepienia. Po za nimi, przydadzą nam się odpowiednie lekarstwa oraz ekwipunek w postaci specjalistycznego sprzętu technicznego i ubioru.

Przygotowania do wyprawy po Amazonii

Co zatem zabrać na tą „dziką” podróż w nieznany aczkolwiek wyjątkowy obszar?

Po pierwsze środki przeciw malarii, nawet jeśli organizator podróży zapewnia, że nie są wymagane. Przydadzą się także inne lekarstwa specjalistyczne, który wykaz możemy otrzymać od organizatora lub udając się do lekarza specjalizującego się w „egzotycznych” wyjazdach. Poza tymi wszystkimi specjalistycznymi farmaceutykami warto zabrać doraźne środki przeciw owadom, osobiste przybory toaletowe oraz środki higieniczne.

Po drugie niezbędne jest przygotowanie techniczne do wyprawy i mowa tutaj wcale nie jest o naszej kondycji fizycznej – choć i to jest ważne. Ale o odpowiedniej odzieży. Przede wszystkim buty, które powinny osłaniać całą naszą stopę, idealnie sprawdzają się tutaj wysokie adidasy z odpowiednią podeszwą lub gumiaki. Jednak nie ograniczajmy się tylko do jednej ich pary, warto zabrać kilka, bo różnorodność zwiedzanych terenów jest spora.

Kolejnym ważnym elementem jest odzież

I ona powinna być różnorodna oraz zabrana z wystarczającym buforem. Po pierwsze zarówno krótkie jak i długie spodenki oraz tak samo bluzki. Przyda się także kurtka przeciwdeszczowa, czapka oraz okulary no i bielizna. To wszystko spakować należy w plecak o odpowiednich parametrach technicznych tak aby był odporny na działanie czasem skrajnych warunków atmosferycznych. Kiedy już przygotujemy się technicznie pod każdym względem nie zapomnijmy o podniesieniu kondycji fizycznej oraz psychicznej tak, aby nasza podróż do Amazonii była wyjątkowym i niepowtarzalnym przeżyciem.

Stopka autorska: Amazonia – http://www.papcomputer.pl/Broker-Domen/amazonia.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz