Problemy z (nie) trzymaniem moczu

7% populacji na całym świecie ma problemy z nietrzymaniem moczu. Niby mało a jednak. Przy 7 mld ludzi zamieszkujących glob, okazuje się, że 490 mln z nich cierpi na tego rodzaju dolegliwość.

To tak jakby prawie wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej nie mogli sobie poradzić z nietrzymaniem moczu.

Czynnikami, które wpływają na rozwój tego schorzenia są płeć, starzenie się i zaburzenia neurologiczne. Ponadto osoby ze skłonnością do depresji, diabetycy i nieuprawiający sportów są w grupie podwyższonego ryzyka.

Trudna diagnoza

Problemy, takie jak nietrzymanie moczu, są rzadkością wśród 5 latków i starszych dzieci. Kiedy problem pojawi się przez okresem dojrzewania płciowego, dotyka w takim samym stopniu zarówno chłopców jak i dziewczyny.

Wiele z tych osób nie boryka się czy to zaburzeniami emocjonalnymi czy psychicznymi. Jednak trudno zdiagnozować przyczyny tego schorzenia u dzieci. Mogą być spowodowane zarówno wolniejszym rozwojem fizycznym, dużą ilością moczu produkowanego w nocy, czy problemów z pęcherzem.

Starość nie radość

Osoby starsze są najbardziej podatne na nietrzymanie moczu. 1 osoba na 10, powyżej 65 roku życia i 3 na 10, powyżej 80 lat, mają problemy z pęcherzem moczowym.

Połowa z nich jest niezdolna do wyjścia z domu bądź jest pod opieką pielęgniarki doświadczyła tego schorzenia.

Wiele czynników jedno schorzenie

Dolegliwość tak częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety. Nawet połowa z nich doświadczyła nietrzymania moczu w ciągu swojego życia. Najwyższy odsetek zanotowano wśród kobiet, które mają już dzieci. 10% z nich poddaje się operacjom pęcherza.

Ciąża i poród mogą zwiększyć ryzyko nietrzymania moczu. Największe jest podczas pierwszego dziecka, po 30 roku życia. Poród naturalny może być przyczyną problemów z miednicą oraz osłabieniem mięśni. Jednakże nie ma dowodu na to, że cesarskie cięcie pomoże w uniknięciu tej dolegliwości, tak samo jak i nacięcie krocza podczas porodu.

Jednak są to zazwyczaj dolegliwości o charakterze przejściowym. Po urodzeniu dziecka, aby wzmocnić osłabione mięśnie warto wykonywać ćwiczenia dnia macicy.

Ćwiczenia fizyczne, papierosy i nadwaga

Kobiety, które wykonują ćwiczenia high impact mogą również mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Mowa tu o szoku jakiego doznaje miednica podczas gdy stopy odbijają się od twardych powierzchni.

Przysłowie, co za dużo to niezdrowo, sprawdza się także w przypadku amatorów dymka.

Niektóre badania wskazują, że palenie papierosów tak samo jak ćwiczenia high impact mogą stać się przyczyną niemiłych dolegliwości ze strony pęcherza.

Problem nie omija także osób z nadwagą. One również, i to w stopniu o wiele większym niż inne, są podatne na nietrzymanie moczu.

Mężczyźni również podatni

Inaczej jest w przypadku mężczyzn. Na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczy cierpi zaledwie 5 % mężczyzn. Ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych 17% panów po 60 roku życia boryka się z problemem nietrzymania moczu, który jest skutkiem chorób prostaty.

Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, nietrzymanie moczu jest schorzeniem bardzo uciążliwym i niekomfortowym. Dlatego warto udać się do lekarza, gdyż czasami wystarczą środki farmakologiczne, aby powrócić do zdrowia i znów cieszyć się życiem.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz