Program Rodzina na Swoim do końca 2012 roku

Rządowy program pomocy rodzinom Rodzina na Swoim ulegał modyfikacjom podczas swojego trwania, by pod koniec sierpnia 2011 roku zostały wprowadzone ostatnie zmiany w warunkach kredytowania kupowanych nieruchomości. Program obowiązywać będzie jeszcze przez rok, do końca następnego roku kalendarzowego.

Reklama

pieniądzeOsoby, które są zainteresowane wnioskowaniem o kredyt z dopłatami rządowymi powinny się na to zdecydować do końca grudnia 2012 roku, potem już tylko banki będą podejmowały decyzje odnośnie udzielenia kredytu. Rodzina na Swoim obejmuje obecnie także singli, którzy od września mogą starać się o przyznanie kredytu, chociaż nie wszystkie banki biorące udział w programie zdecydowały się na razie włączyć osoby samotne. Jest to jednak podobno sytuacja przejściowa, prawdopodobnie ulegnie zmianie na korzyść singli. Żeby spełniać warunki uprawniające do wnioskowania o kredyt z dopłatą nie można mieć ukończonych 35 lat życia, dotyczy to nie tylko wnioskodawcy, ale i jego małżonka. Z warunku tego zostały tylko wyłączone osoby samotnie wychowujące dzieci. Single natomiast mają jeszcze dodatkowe warunki do spełnienia, między innymi nie mogą starać się o kredytowanie mieszkania większego niż 50 metrów kwadratowych, przy czym dopłata jest liczona tak jak dla mieszkania o powierzchni 30 metrów kwadratowych.

Nowością w ograniczeniach jest ponadto fakt, że wnioskodawca w chwili ubiegania się o preferencyjny kredyt z dopłatą do odsetek nie może być właścicielem żadnej nieruchomości. Single ponadto, by zakwalifikować się do programu, muszą wykazać, że nigdy wcześniej nie posiadali mieszkania lub domu. Mało korzystnie wygląda również fakt, że obniżono mnożnik do wyliczania ceny mieszkania kredytowanego, szczególnie uderzyło to w mieszkania z rynku wtórnego. Pomimo tak niekorzystnych obwarowań specjaliści oceniają, że kredyt z dopłatą pozwala jednak zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wielkości mieszkania, wysokości kredytu, a także maksymalnego okresu kredytowania i wyboru banku. Marże bankowe są w tym przypadku różne, co wpływa pośrednio na wysokość rat miesięcznych i związanych z tym ośmioletnich dopłat do odsetek od kredytu.

Stopka autorska: Rodzina na Swoim – http://www.kredyt-z-doplata.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz