Programowanie sterownika przemysłowego

Jeżeli do tej pory nie miałeś styczności ze sterownikami PLC to znaczy, że powinieneś przeczytać ten artykuł. Programowanie sterownika plc polega na wprowadzaniu sekwencji zdażeń jakie mają się wykonać po zaistnieniu określonych sytuacji na obiekcie. Wydawać by się mogło, że jest to lekko skomplikowane, ale postaram się to rozjaśnić.

Reklama

sterownik plcOtóż chciałbym na początku przywołać pewną analogię, a mianowicie prawo i ustawodawstwo. Prawo jest konstruowane w ten sposób, że gdy dojdzie do określonych zdarzeń, sytuacji to w wyniku tego zostaną wykonane odpowiednie czynności (np. kary). Tak właśnie jest z programowaniem sterownika PLC. Nasz komputerek wykonuje określone czynności po zaistnieniu określonych zdażeń, tzw. stanów wejściowych. Stany wejściowe to nic innego jak sygnały ciągłe lub dyskretne (0, 1). Aby wykonać dobry program trzeba znać założenia na podstawie, których determinuje się zachowanie obiektu. Przykład. Piec do pieczenia chleba.

Musimy wiedzieć o tym, że grzanie pieca powinno następować do momentu osiągnięcia temperatury 260 stopni, a następnie utrzymywać temperaturę przez sześć godzin.

Innym ważnym elemetnem w przemyśle są urządzenia CNC. Również programowanie obrabiarek CNC należy do ciekawych rzeczy w branży automatyki przemysłowej. Najogólniej mówiąc chodzi tu o maszyny, których ruchy polegają na przesówaniu lub obracaniu elemetnów z określoną prędkością i siłą nacisku. Dlatego wykonanie programu dla tych urządzeń wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy, również z zakresu obróbki materiałów. Programowanie obrabiarek CNC jest trudne jeżeli chodzi o technikę programowania, gdyż wymaga umiejetności myślenia abstrakcyjnego i podejścia systemowego. Trzeba tutaj dodać, że aby sprawnie programować tego typu urządzenia musi upłynąć sporo czasu.

W dzisiejszych czasach jest bardzo wiele firm, które wykonują programy na zamówienie, jeżeli chodzi o sterowniki PLC. W województwie zachodniopomorskim nie można narzekać na brak takich firm. Natomiast jeżeli chodzi o obrabiarki CNC to jest nieco gorzej. Ogólnie programowanie maszyn przemysłowych nie ma tylu firmy ile jest potrzebnych w obecnych czasach. Tokarz już nie jest osobą, która musi umieć precyzyjnie trzymać element toczony. Jego sprawności manualne są drugorzędne. Ważniejsza jest znajomośc programowania urządzeń przemysłowych, których się używa.
Na koniec dodam, że w Szczecinie są prowadzone szkolenia z programowania urządzeń przemysłowych i sterowników PLC, więc w razie problemów można się podszkolić we własnym zakresie.

Stopka autorska: Programowanie sterownika plc – http://automatykaprzemyslowa.szczecin.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz