Programy do rozliczania PIT

Jeszcze niedawno PITy wypełniało się ręcznie lub zlecało to zadanie profesjonalistom. Dzisiaj coraz popularniejsze stają się programy do PIT, dodawane do różnych gazet i oferowane w Internecie. Czy program do PIT słusznie święci sukcesy?

Reklama

zeznanie podatkowePodatnicy porzucili mit o trudnym rozliczeniu rocznym. Okazuje się, że PIT można równie dobrze wypełnić samodzielnie i nie zawsze potrzebna jest pomoc specjalisty. Jak się jednak mają do tego statystyki, które głoszą, że do urzędów skarbowych spływa coraz więcej korekt? Może programy do PIT uśpiły nieco naszą czujność, a PIT wcale nie jest prosty.

Programy a błędy PIT

Programy do PIT na pewno wpłynęły na większą liczbę błędów, jednak to nie do końca ich wina. Zdecydowanie łatwiej pomylić się w rozliczeniu, jeśli robi się to pierwszy raz – księgowa przecież jest specjalistką w tej materii. Jednak najczęstsze błędy to takie, które wynikają z nieuwagi wypełniających, a nawet niewiedzy. Podatnicy źle wpisują identyfikatory podatkowe, nie znając zasad rozliczania ulg, potrafią w całości odliczyć kwotę, która im nie przysługuje. Niestety, sam program nie zawsze jest wystarczającą pomocą, ale przecież są jeszcze informatory PIT.

Skuteczne rozliczenie w Programie

Programy są po prostu wygodne. Gromadzą wszystkie deklaracje z załącznikami, pozwalają od razu złożyć PIT przez Internet. Takie oprogramowanie nie zaskoczy nas nieaktualnymi formularzami PIT i obliczy podatek, więc dlaczego mielibyśmy z nich rezygnować w obawie przed błędami? Do wszystkiego trzeba podejść z głową, a przede wszystkim do rozliczenia podatku dochodowego. Jeśli rozliczamy się po raz pierwszy, koniecznie musimy zdobyć kilka informacji o PITach i ulgach, które nas interesują, a to tylko kilka chwil w sieci. Strony, także te specjalistyczne, informują właściwie o wszystkich zagadnieniach podatkowych.

Oczywiście wybór pierwszego lepszego programu nie zadziała. Na szczęście darmowych programów PIT 2012 jest tak dużo, że każdy może testować do woli, a w końcu wybrać ten, który pasuje mu w stu procentach.

Nie ma potrzeby obawiać się sprawdzonych programów. Działają, rozliczają się nimi setki tysięcy podatników. Niezależnie od tego, czy rozliczamy PIT ręcznie, czy w programie, musimy robić to uważnie. Biura rachunkowe wydają się pomocne, ale na pewno są najlepszym wyborem dla tych, którzy mają naprawdę skomplikowane rozliczenie roczne.

Stopka autorska: Darmowy Program PIT 2012

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz