Projekt przedszkola na zamównienie

Prowadzenie przedszkola to duże wyzwanie i spora odpowiedzialność. Ale zanim uruchomimy sam obiekt, musimy mieć odpowiednie miejsce na taką placówkę. Często dostosowywane są już istniejące budynki, choć to jest domena przedszkoli pojawiających się w centrum miasta. Kiedy mamy zamiar uruchomić taką placówkę bardziej na uboczu, często zaczynamy budowę budynku od podstaw.

Reklama

projekt przedszkolaPrzebudowa już istniejącego budynku na potrzeby przedszkola, może być dość skomplikowanym przedsięwzięciem. A wynika to z faktu, iż każde przedszkole musi posiadać odpowiednią powierzchnię przeznaczoną na jedno dziecko, musi być także miejsce na kuchnie. Ponadto łazienki, toalety, pomieszczenia dla administracji i dla pracowników, szatnia. Zatem prawda jest też taka, że nie każdy budynek nadaje się, by mieściło się w nim przedszkole. Często bywa też tak, że przebudowa bywa bardziej kosztowna, niż stworzenie budynku dla przedszkola od podstaw.

Kiedy decydujemy się na budowę budynku od podstaw, priorytetową sprawą jest odpowiedni projekt przedszkola. Podstawową informacją dla architekta powinna być planowana ilość dzieci przebywających w placówce. Choć tutaj ograniczeniem oczywiście może być rozmiar działki i to również należy wziąć pod uwagę. Pomieszczenia w przedszkolu mają różne przeznaczenie: sala do zajęć ruchowych, sale gdzie dzieci odpoczywają oraz bawią się, łazienki, toalety, szatnia, kuchnia, poczekalnia, pomieszczenia techniczne i dla pracowników. Dodatkowo trzeba pamiętać także o przedszkolnym ogródku, gdzie dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Oczywiście ogród powinien być zabezpieczony, by nikt niepowołany nie mógł się tam dostać, a także by żadne dziecko nie mogło z niego wyjść bez wiedzy przedszkolanek. Huśtawki, zjeżdżalnie to nieodłączny element ogrodu przy przedszkolu, ale muszą one być dostosowane do wieku podopiecznych.

Stworzenie projektu przedszkola nie jest, aż tak proste. Należy odpowiednio skomponować poszczególne elementy projektu, by w jak największej mierze był funkcjonalny zarówno dla podopiecznych, jak i opiekujących się. Dzieci w wieku przedszkolnym to nasza przyszłość, zatem należy o nie odpowiednio zadbać.

Stopka autorska: projekt przedszkola – http://www.arch-limba.pl/projekt-przedszkola.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz