Projektowanie łożysk – otoczenie robocze

Podstawowym krokiem podczas projektowania konstrukcji łożyskowych jest określenie warunków roboczych dla mechanizmu. W celu poprawnego rozpoznania wszystkich warunków, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Reklama

Funkcjonalność zabudowy łożyska

łożyskaPodstawowym czynnikiem określającym wybór łożyska jest przestrzeń zabudowy, czyli maksymalne wymiary jakie może zająć zespół, zazwyczaj są to wartości niemodyfikowalne.

Umiejscowienie łożyskowania

W głównej mierze zależne ono jest od tego, jaki układ tworzy wał, czy jest on poziomy, pionowy bądź pod kątem. Sztywność określa stopień odkształcenia obudowy i powstanie ewentualnych niewspółosiowości. Te dwa czynniki znacząco ograniczają możliwość zastosowania dowolnego łożyska

Prędkość obrotowa, obciążenie

Obciążenie wraz z prędkością obrotową są wartościami wyznaczonymi, jednak aby dobrać odpowiednie łożysko określa się również kierunek oraz wartość sił promieniowych i osiowych, warto również uwzględnić możliwość występowania wibracji.

Temperatura pracy

Jest to czynnik, który decyduje o trwałości całego łożyska, z tego powodu na etapie projektowania łożyskowania ważne jest określenie zakresu temperatur panujących w łożysku. Zbyt wysokie temperatury powodują powstanie efektu rozszerzalności cieplnej materiału, co niekorzystnie wpływa na pracę zespołu.

Smarowanie

Odpowiedni dobór smaru bezpośrednio wpływa na żywotność łożyska, ponieważ między innymi jego jakość decyduje o warunkach termicznych panujących w łożysku. Z tego powodu warto dokładnie wybrać środek smarny oraz metodę smarowania.

Warunki pracy

Ostatnim krokiem w wyznaczeniu warunków roboczych jest określenie zapylenia środowiska oraz możliwość wystąpienia agresywnych mediów.

Stopka autorska: łożyska – http://bearing.pl/63,lozyska-kulkowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz