Jak projektować ogrody?

Projektowanie ogrodów należy do nie łatwej sztuki. Wiedzą o tym wszyscy, którzy za projektowanie ogrodów się zabierali. Jednak im dalej w las… tym łatwiej. Z czasem nabieramy wiedzy i doświadczenia i to, co na początku było nie do osiągnięcia teraz przychodzi z łatwością. Na dobry początek przygody z tym fachem warto poznać najważniejsze zasady projektowania. Dzięki temu będziesz łatwiej i efektywniej prowadzić swój ogród. O tych zasadach przeczytasz poniżej.

Reklama

ogródNajczęściej powtarzana zasada, której należy przestrzegać to spójność. Polega ona na takim doborze elementów i roślin, aby tworzyły jedność, całość.  Rośliny dobieramy nie tylko pod kątem kształtów, ale i kolorów, czy też sposobów kwitnienia. Podobnie rzecz się mam do elementów martwych jak na przykład kamienie, sadzawki i meble. Harmonię uzyskujemy poprzez dobranie elementów, które wspólnie stworzą pewną całość. Mówiąc w skrócie: wszystko powinno do siebie pasować. Jedną z metod na uzyskanie spójności jest tematyczność. Czyli tworzenie całego ogrodu pod pewnym kątem, w pewnym stylu na przykład japońskim (bardzo popularne), wiejskim itp.

Kolejna z zasad dotyczy zachowania równowagi. Są jej dwa rodzaje: symetryczna i asymetryczna. Jak nie trudno się domyślić, ta pierwsza dotyczy zachowania proporcji i mniej więcej równomiernego rozmieszenia elementów pod kątem ilości, wielkości, kolorytu, okresu kwitnienia i owocowania, kształtu po obu stronach ogrodu (jak w lustrzanym odbiciu – to właśnie symetria). Asymetria jest nieco trudniejsza do osiągnięcia. Aby ogród był rzeczywiście ładny wymagane jest bardzo dokładane zaprojektowanie całości – w symetrii wystarczy tylko część, którą potem się odbija lustrzanie. Asymetria ma tę zaletę, że sprawia wrażenie naturalności i nadaje się do ogrodów o nieregularnych kształtach.

Stopka autorska: projektowanie ogrodów – http://www.extra-ogrod.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz