Jak przechowywać monety?

klaseryWielu początkujących zbieraczy monet zastanawia się nad sposobem przechowywania swojej kolekcji. To bardzo ważna kwestia, ponieważ zależy od niej zachowanie numizmatów w odpowiednim stanie. Należy bowiem kierować się zasadą, że posiadane monety nie mogą ulec uszkodzeniu. Powstałych rys czy plam nie można bowiem potem usunąć tak jak plamę na dywanie, a dana moneta wraz z obniżeniem względów estetycznych traci też na wartości. Ponadto jeśli stać nas już na kolekcjonowanie monet i wydaliśmy na ten cel setki czy tysiące złotych, to tym bardziej nie powinniśmy oszczędzać na odpowiednim zabezpieczeniu zbiorów.

Reklama

Nie trzeba chyba wspominać, że trzymanie numizmatów w słoiku czy na dnie szuflady nie jest dobrym pomysłem. Chodzi o metody bardziej zaawansowane i „cywilizowane”. Istnieją różne sposoby gromadzenia monet. Najbardziej popularnym pozostają klasery numizmatyczne. Rynek oferuje bardzo szeroki wybór tego typu akcesoriów, nie zawsze jednak są to klasery dobrej jakości. Nie warto tu kierować się ceną i nabywać tanie artykuły o niskiej jakości. Należy tu zwrócić uwagę na jakość oraz producenta klasera. Przede wszystkim chodzi o rodzaj materiału, z którego wykonano wkłady. Na przykład PCV reaguje z metalem, z jakiego wykonana jest moneta. W rezultacie po pewnym czasie na powierzchni numizmatu osadza się żółto-zielony nalot. Dlatego lepszym rozwiązaniem jawi się obojętny chemicznie polietylen. Poza tym wkłady muszą być na tyle mocne, by nie obrywały się potem pod wpływem ciężaru monet, a także, żeby monety te nie wypadały samoczynnie z klasera. Dobrze więc dopłacić kilka złotych i zainwestować w klaser dobrej marki.

Kolejnym popularnym sposobem przechowywania metalowych krążków są holdery. To małe kartonowe opakowania do samodzielnego sklejenia lub zszycia, które posiadają na środku specjalny wizjer z obu stron otoczony folią. Można więc obejrzeć zarówno awers, jak i rewers monety. Bardzo znaczącą zaletą holderów jest to, że można po nich pisać. W ten sposób kolekcjoner jest w stanie umieścić na tekturce dowolne informacje na temat danej monety, na przykład jej cenę, emitenta czy rok wybicia. Same holdery można przechowywać w specjalnych pudełkach przeznaczonych do tego celu, które kupimy bez problemu w każdym sklepie kolekcjonerskim. Na rynku jest bardzo szeroki wybór tych jednorazowych opakowań i z uwagi na znaczną wygodę cieszą się one sporą popularnością.

Jeszcze inna metoda to plastikowe kapsle na monety. To bezpieczny sposób, ale niestety także nieco bardziej kosztowny. Wytrzymałe kapsuły dobrze zabezpieczają każdą monetę, a na przykład Narodowy Bank Polski sprzedaje swoje monety kolekcjonerskie zawsze właśnie w takich kapslach. Wadą tego rozwiązania jest natomiast trudność w przechowywaniu monet włożonych właśnie w kapsle. Trzymanie kapsli luzem nie wydaje się dobrym pomysłem, ale na rynku istnieją specjalne palety na kapsle. To znowu wydatek, a niektórzy wolą stworzyć jakieś pudełka do tego celu we własnym zakresie.

Nie brakuje osób, którzy przechowują swoje monety w woreczkach strunowych. To tanie i amatorskie rozwiązanie, a jego wadą jest to, że woreczki takie nie są produkowane specjalnie do trzymania w nich monet. Dlatego materiał ten często nie jest chemicznie obojętny, a woreczki strunowe powinny być raczej używane tylko jako tymczasowe „opakowanie” monety, na przykład do jej transportu.

Ciekawym i efektownym, ale najdroższym sposobem gromadzenia swoich „skarbów” są eleganckie kuferki, palety czy kasety. To wykonane z często wysokiej jakości drewna konstrukcje, które najczęściej wyściela się delikatną tkaniną. Ich wadą poza ceną jawi się ograniczona pojemność. Dlatego najczęściej używane są przez bardziej zapalonych numizmatyków i do przechowywania już bardziej wartościowych eksponatów. Byłoby bowiem dość dziwne, gdyby „pudełko” kosztowało więcej niż jego zawartość. Ponadto istnieją też na rynku specjalne skrzyneczki do przechowywania monet obradowanych. Niektórzy zlecają nawet u stolarzy wykonanie takiego kufra na indywidualne zamówienie. To już spore koszty, ale czego nie robi się dla pasji?

Niezależnie od wybranego sposobu należy kierować się przede wszystkim jakością zakupywanych akcesoriów i mieć na względzie bezpieczeństwo monet. Wiele zależy tu od naszej pomysłowości, osobistych preferencji, zaangażowania w numizmatykę czy od możliwości finansowych, ale im poważniej traktujemy zbieranie „blaszek”, tym lepiej starać się będziemy je zabezpieczać.

Stopka autorska: monety – http://pseudomonety.boo.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.3/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz