Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są jednym z rozwiązań pozwalających na uporanie się z problemem ścieków na działce pozbawionej uzbrojenia. Innym jest tradycyjne szambo – tańsze, betonowe lub nieco droższe, wykonane z tworzyw sztucznych. Którą opcję wybrać?

Reklama

wodaSpory wpływ na decyzję o tym, jak będziemy radzić sobie ze ściekami, mają finanse. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej. Szambo jest znacznie tańsze w montażu – w porównaniu do niego, koszt instalacji przydomowej oczyszczalni może być nawet kilkakrotnie wyższy. Inaczej rozkładają się wydatki na eksploatację – roczny koszt wywozu nieczystości z szamba może sięgać nawet 2 tys. zł, podczas gdy cena usunięcia osadu ze zbiorników oczyszczalni to zaledwie 200 zł. Warto dodać, że osad usuwa się średnio co dwa lata.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków dają możliwość dodatkowych oszczędności związanych z zagospodarowaniem przefiltrowanej wody. Skuteczność przydomowych oczyszczalni, szczególnie oczyszczalni biologicznych, jest bardzo duża, dlatego woda może być z powodzeniem wykorzystywana w celach przemysłowych, np. do podlewania ogrodu – pozwala to na spore ograniczenie zużycia używanej zwykle do tego celu wody pitnej.

Przydomowe oczyszczalnie to z pewnością rozwiązanie bardziej ekologiczne – podczas procesów oczyszczania nie są wytwarzane substancje szkodliwe dla środowiska, a wodę można odprowadzać bezpośrednio do gruntu, a nawet do pobliskich zbiorników wodnych, np. do rzeki.

Stopka autorska: Przydomowe oczyszczalnie ścieków – http://eko-instal.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Komentowanie zamknięte.