Quadrocoptery – zabawki dla dużych chłopców

Ostatnio jednym z popularnych hobby modelarzy stało się konstruowanie własnych latających maszyn, zwanych quadrocopterami. I każdy kto chociaż raz widział takie cacko w akcji na pewno się zgodzi, że jest to hobby, z którym nie będzie łatwo się rozstać!

Reklama

quadrocopterQuadrocoptery mają pewną przewagę nad standardowymi modelami samolotów czy śmigłowców. W przeciwieństwie do modeli helikopterów, w których występuje jedno główne śmigło służące do sterowania wysokością lotu, quadrocoptery posiadają aż 4 śmigła napędzane elektrycznie (małe silniki elektryczne). Pozwala to na rozłożenie energii kinetycznej potrzebnej do uniesienia modelu czterokrotnie, na każde śmigło. W związku z czym ich obroty są niższe i w przypadku wystąpienia kolizji – zarówno quadrocopter jak i poszkodowany „obiekt” nie są tak poturbowane jakby miało to miejsce w przypadku  modeli helikopterów klasycznych. Drugą bardzo istotną cechą jest brak konieczności posiadania odpowiedniego wyprofilowania modelu. Helikoptery muszą posiadać tylne śmigło sterownicze, zaś quadrocoptery nie mają takiego problemu, gdyż budowa modelu sprowadza się do równobocznego krzyża.

A co ze sterowaniem?

Sterowanie quadrocoptera może dla niektórych wydawać się zagadką, bo jak nim sterować, skoro nie ma możliwości pochylania śmigła, tak jak ma to miejsce w przypadku helikopterów. Odpowiedź jest dosyć prosta. Obniżając obroty odpowiednich śmigieł z danej strony quadrocopter lekko pochyla się wchodząc w ruch poziomy.

Czy złożenie własnego modelu jest trudne?

Wcale nie, wystarczy podstawowa wiedza elektroniczna no i parę części. Większość rzeczy znajdziemy  na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych lub w odpowiednich sklepach (w tym modelarskich). Jeżeli natomiast nie mamy pojęcia o elektronice – wystarczy poszukać dobrego forum poruszającego tematy quadrocopterów, aby otrzymać wyczerpujące informacje od osób, które (pomijając fakt, że zawsze gotowe są pomóc 😉 ) na co dzień przeznaczają sporo czasu swoim „maszynkom”.

Ciekawe zastosowania i zabawa

Wiadomym było, że modelarzom nie wystarczy fakt sterowania quadrocopterem i latania w kółko. Zaczęli więc wpadać na przeróżne pomysły i rozwijać funkcjonalność swoich modeli. Pierwszym pomysłem było robienie zdjęć/video filmowanie okolicy. Wystarczy w miarę prosta kamerka ze stabilizatorem i możemy cieszyć się przyzwoitą jakością nagrań z wysokości kilkudziesięciu metrów. Kilka lotów i mamy sfilmowaną całą okolicę oraz miejsca, które nie były dostępne w normalnych warunkach dla przeciętnego człowieka. Kolejną, bardziej naukową formą zaaplikowaną do quadrocopterów był pomysł naukowców z GRASP Lab z uniwersytetu w Pensylwanii. Otóż stworzyli oni grupę quadrocopterów (po angielsku „quadrotor”) niewielkich rozmiarów (ok. kilka centymetrowych), które potrafiły wykonywać szereg ciekawych manewrów. M.in.:

– wyrzucone bezładnie w górę potrafią w mgnieniu oka wrócić do równowagi
– potrafią bezkolizyjnie latać w formacji kilku quadrocopterów
– będąc w formacji potrafią również omijać przeróżne przeszkody

Całość sterowana jest za pomocą specjalnie napisanego programu komputerowego.

 

Stopka autorska: silniki elektryczne – http://www.silniki-elektryczne.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz