Quo Vadis – książka czy opracowanie?

Quo vadis Henryka Sienkiewicza  to powieść, której bohaterowie są po części fikcyjni, a po części historyczni. Rozgrywa się prawie dwa tysiące lat temu, w Rzymie, który staje się świadkiem początków chrześcijaństwa. Powstało już wiele interpretacji oraz wskazówek, które pragną w jakiś sposób pokazać nam prawidłową lekturę sensów zawartych w książce.

Reklama

Lierackie walory Quo vadis

Quo Vadis

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co tak dokładnie autor miał zamiar powiedzieć nam w swoim dziele. Quo vadis jest jednak z pewnością tego rodzaju utworem, którego nie powinno zabraknąć na naszej półce w domu. Należy przecież do klasyki rodzimej literatury no i mamy się wreszcie czym pochwalić wśród zagranicznych znajomych – Henryk Sienkiewicz właśnie między innymi za tę książkę  otrzymał w 1905 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nie można też w żaden sposób zaprzeczyć wartości utworu, jeśli chodzi o jego konstrukcję, dobór postaci, stylizację oraz wartko toczącą się akcję.

Rozrywka, której nie da nam opracowanie

Jeśli nawet nie interesują nas głębsze sensy powieści, ani odkrywanie ewentualnych dodatkowych przesłań, to zawsze przecież możemy potraktować ją niczym wciągającą i niezwykle żywą lekturę, która wcale nie wymaga, aby czytać opracowanie Quo Vadi w celu zrozumienia wszystkich jej elementów. Co ważne – w  mamy tu na jednym z czołowych planów pięknie opisany wątek miłosny, który pozwoli z zapartym tchem w piersiach czekać na rozwój akcji wszystkim paniom oraz co bardziej romantycznym przedstawicielom płci męskiej. Dla wielbicieli historii jest tu barwnie opisany Rzym z czasów Nerona oraz wiele ciekawych elementów codziennego życia jego mieszkańców.

Sienkiewiczowskie Quo vadis jest książką ze wszech miar wciągającą, choć na pewno warto poświęcić jej nieco więcej uwagi i postarać się zinterpretować ją również w kontekście czasów, kiedy została wydana. Może się wtedy niespodziewanie okazać, że bohaterowie nabiorą nowych, symbolicznych znaczeń i wymiarów, a Rzym uda nam się w wyobraźni przenieść na rodzime i tak dobrze znane tereny nad poczciwą Wisłą.

Stopka autorska: Quo Vadi – http://polski.opracowania.pl/quo_vadis_h_sienkiewicz/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz