Raper wczoraj i dziś

Wiele z tych przemian trudno jest niektórym zaakceptować. Tacy już jesteśmy, że często ze zmianami bywa u nas dosyć ciężko, ale po pewnym czasie zaczynamy się do nich przyzwyczajać. Co się zmieniło jeśli o chodzi o raperów, ze szczególnym naciskiem na Polskę?

Reklama

Muzycznie

Tutaj należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że raperzy są coraz bardziej skłonni do eksperymentowania. Sięgają do coraz to różniejszych gatunków muzycznych, które służą im jako podkłady, tak zwane bity do ich numerów. W modzie zaczęło być korzystanie z różnego rodzaju syntezatorów i tworzenie bitów opartych o większe pokłady elektroniki. Raperzy coraz śmielej rapują na dubstepie, drum and bassie czy bardziej ogólnikowo pojętym electro. Idą jednak nie tylko w stronę nowoczesności, ale też chętnie sięgają do inspiracji bardzo dawną klasyką. Takie zjawisko należy uznać za jak najbardziej pozytywne, ponieważ raperzy pokazują tym samym, że mają ochotę się wciąż rozwijać, poszerzać swoje horyzonty, nie stać w miejscu. To oczywiście nie oznacza, że numery na starych, czy też staro pojętych bitach są złe. Dobry jazzowy zamysł jest wciąż jak najbardziej w cenie i wciąż należy go wysoko cenić.

Co jest w modzie?

Zmiany są zauważalne niemal na każdym kroku. Być może niewiele osób zwróci na to uwagę, ale przykład hip-hopowej mody doskonale pokazuje, jak całe to zjawisko ewoluuje. Wystarczy zajrzeć do jednego z lepszych sklepów z tak zwaną modą uliczną albo jeszcze lepiej zwrócić uwagę na to, jak ubierają się dziś raperzy, którzy przecież za narzucanie tejże mody są w dużej mierze odpowiedzialni. Kiedyś raper mógł być kojarzony wyłącznie z bardzo szerokimi spodniami, które zajmowały często tyle miejsca na miejskim chodniku, że w jednym rzędzie mieściły się góra dwie osoby, traktując sprawę z przymrużeniem oka rzecz jasna. Można powiedzieć, że wszystko, co ubierał raper było wielkie. Jeśli tak nie było, to człowiek kierujący wersy w stronę publiki prawdopodobnie nie był raperem. To się jednak również zmieniło, bo uliczna moda, otworzyła się na szersze horyzonty. Można powiedzieć, że dziś raperzy noszą się i w dawnym, w całości szerokim stylu i w nieco ciaśniejszym, albo też te oba style łącząc, na przykład zakładając spodnie, którym bliżej do rurek, a do tego nieco większą bluzę, popularnie nazywaną bluzą po starszym bracie. W modzie zmienia się dziś coraz więcej. W modzie jest nie tylko noszenie bardziej zróżnicowanych ubrań, ale także noszenie coraz bardziej zróżnicowanych fryzur. Jeszcze kilka lat wstecz nikt by nie pomyślał, że jakiś raper może mieć fryzurę podobno bardziej do Davida Beckhama niż do tej porucznika Theo Kojaka.

Stopka autorska: więcej w tym miejscu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz