Czym jest refluks przełyku?

Jednym ze schorzeń dotykających układ pokarmowy jest tzw. refluks, czyli właściwie choroba refluksowa żołądka, bądź też choroba refluksowa przełyku. Refluks objawia się między innymi występowaniem zgagi, bólów brzucha, nudności, wymiotów i ciągłym poczuciem wzdęcia. Refluks jest zespołem chorobowym, obejmującym wiele zróżnicowanych symptomów, które  mogą, ale oczywiście nie musza występować łącznie ze sobą.

Reklama

RefluksRefluks dotyczy zmian w przełyku i żołądku, a także jelitach, które powstają w wyniku patologicznego, wstecznego odpływu do przełyku kwaśnej treści z żołądka, a nawet niekiedy z jelit. Refluks żołądka i refluks przełyku to jedna i ta sama choroba. Po prostu czasem bywa nazywana w nieco odmienny sposób. Upraszczając nieco podaną definicję refluksu przełyku należy powiedzieć, że jest to typowe schorzenie gastryczne, które w ostatnich latach dotyka coraz większą część społeczeństwa na całym świecie, bez względu na płeć chorego czy jego wiek.

Choroba refluksowa przełyku związana jest z nieprawidłowym cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej bezpośrednio do przełyku. W taki sposób powstaje zgaga, która objawia się paleniem w gardle. Refluk generalnie jest wywołany niesprawnością zwieracza, znajdującego się w dolnej części przełyku. Jak już zostało powiedziane, w zasadzie każdy potencjalnie może zachorować na refluks przełyku. Co ciekawe, czasem refluks żołądka przez długi okres czasu może nie dawać żadnych szczególnych objawów. Sprawia to ogromne problemy diagnostyczne dla lekarzy. Nawet w toku badań laboratoryjnych lekarz może nie zauważyć żadnych większych odchyleń od normy. Nie jest to dobra sytuacja, jako że pacjent z czasem może zacząć odczuwać przykre powikłania, z jakimi związane jest występowanie refluksu żołądka.

W mniej więcej 10% populacji osób chorujących na refluks żołądka ma typowe objawy tego schorzenia, czyli na przykład zgagę i nudności, pomimo, że w badaniach tzw. Ph-metrii wszystko jest w najlepszym porządku. Występują dwa rodzaje schorzeń nazywanych refluksem przełyku. Mowa tu o refluksu fizjologicznym i patologicznym. Ich rozróżnienie w wielu przypadkach sprawia lekarzom trudności. Z fizjologicznym refluksem, który objawia się przede wszystkim zgagą, mamy do czynienia w przypadku 40% populacji na świecie. Szczególnie dotyczy on kobiet ciężarnych.

Stopka autorska: Refluk – http://www.refluks.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz