Rękawice bokserskie – jak wybrac odpowiedni model?

Sporty walki cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Wielu ludzi odnajduje w nich ciekawą alternatywę dla siłowni i fitness na poprawę swojego samopoczucia po ciężkim dniu w pracy. Nawet rekreacyjny trening sportów walki znacząco poprawia kondycję, modeluje sylwetkę oraz rozwija charakter.Wśród najpopularniejszych obecnie sportów walki znajdują się MMA oraz tzw. sporty uderzane czyli boks, kickboxing oraz muay thai. Wiele osób, które rozpoczyna swoją przygodę ze sportami walki nie wie jak dobrać odpowiednie rękawice bokserskie, które są niezbędne do uprawiania sportów walki.

Reklama

Pierwszą podstawową rzeczą jaką należy wiedzieć o rękawicach bokserskich jest to, że są one różnej wagi i wielkości. Przy wyborze najczęściej decyduje waga. Jest ona podawana w uncjach (oz). Jedna uncja to ok. 28 gramów. Na rynku możemy spotkać rękawice bokserskie w rozmiarach od 8 do nawet 20 uncji. Waga jest najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze odpowiednich rękawic ale należy pamiętać, że im rękawice cięższe to zazwyczaj ich wielkość się zmienia – gdzieś w wypełnieniu rękawic trzeba przecież upchnąć dodatkowe uncje. Poszczególne rozmiary rękawic wpływają na ich przeznaczenie. Rękawice o wadze 8-10 oz ze względu na swoją małą wagę powinny być używane przez zawodników w niższych kategoriach wagowych ( nawet poniżej 70 kg). Rękawice w tych rozmiarach używane są także podczas walk zawodowych, turniejów oraz profesjonalnych zawodów. Ze względu na swój mały rozmiar i małe wypełnienie są dość twarde dlatego nie są polecane do sparingów na treningu. Uderzenie nimi może wyrządzić zbyt duże szkody u przeciwnika. Rękawice bokserskie o wadze 12-14 uncji to są to najpopularniejsze rękawice treningowe polecane większości trenujących. Nie są ani za małe, ani za duże. Idealnie nadają się do pracy z trenerem, pracy na worku oraz lekkich sparingów zadaniowych. Rękawice o wadze 16-18 oz (czasem nawet 20 oz) to typowe ciężkie rękawice sparingowe przeznaczone do toczenia bezpiecznych sparingów na treningu. Ze względu na swoją dużą wagę nie powodują tylu urazów co uderzenia mniejszymi rękawicami. Zdarza się, że ciężkie rękawice bokserskie stosowane są przez doświadczonych zawodników do normalnego treningu. Trening na cięższym sprzęcie pozwala na zauważalną poprawę siły i szybkości w momencie przejścia na lżejsze rękawice.

Podsumowując – jeśli dopiero zaczynasz szukaj rękawic o wadze 12 oz, jeśli jesteś kobietą lub ważysz poniżej 75 kg to możesz używać rękawic 10-cio uncjowych, jeśli natomiast trenujesz już dość długo to wybór należy do ciebie – możesz dalej trenować w 12-14 uncjowym sprzęcie lub spróbować cięższych rękawic, na pewno spowoduje to wzrost twojej szybkości i wytrzymałości bokserskiej.

Każdy podczas wyboru rękawic bokserskich na pewno spotyka się z dylematem – rękawice ze skóry naturalnej czy ze skóry sztucznej? Osoby początkujące mogą spróbować używać rękawic ze skóry sztucznej. Są one tańsze ale mniej wytrzymałe. Na początek przygody ze sportami walki są idealne. Gdy już zdecydujemy się, że sporty walki są tym co chcemy robić przez dłuższy czas warto zainwestować w rękawice ze skóry naturalnej. Są one nieco droższe ale lepiej wykonane i trwalsze. Powinny długo posłużyć. Pozostaje jeszcze dylemat – rękawice sznurowane czy z zapięciem rzepowym. Odpowiedź jest tylko jedna – zapięcie na rzep. Pozwoli ono na szybkie włożenie rękawic na treningu. Rękawice sznurowane stosowane są wyłącznie podczas walk zawodowych.

Stopka autorska: rękawice bokserskie – http://mmaniak.pl/rekawice-bokserskie-c-47.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz