Jakie powinny być dobre rękawice robocze?

Dobre rękawice robocze przylegają do dłoni wtedy, kiedy trzeba. Zapewniają chwytliwość, gdy konieczne. I dają gwarancję trwałości. W każdej sytuacji.

Reklama

Zapewniać dobre trzymanie narzędzi i innych przedmiotów

rękawice roboczeTo podstawowa kwestia wynikająca bezpośrednio z funkcji, jakie rękawice robocze pełnią. W czasie pracy na budowie czy w warsztacie lub po prostu ogrodzie chwytliwość jest niezbędną. Ze względu jednak na to, że dłonie schowane są w rękawicach i chronione przed czynnikami zewnętrznymi warstwą materiału, trudno jest im zachować zwyczajną sprawność. Z tego względu porządne rękawice robocze powinny zapewniać odpowiednią przyczepność.

Można to osiągnąć na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest wszywanie w spodnią część rękawic gumowego materiału, który dodatkowo najeżony jest niewielkimi wypustkami. W ten sposób przedmioty nie wysuwają się z dłoni, a praca staje się sprawniejsza. Innym sposobem na zapewnienie dobrej chwytliwości jest wykonanie całych rękawic z gumy i innych tego rodzaju materiałów.

Być solidnie wykonane – szycia.

Kolejną cechą dobrych rękawic powinno być odpowiednie szycie. To szczególnie ważne tam, gdzie przenosi się przedmioty o ostrzejszych krawędziach lub gdzie ma się do czynienia z cięciem czy przycinaniem materiału. Dlaczego? Bo szwy są wyjątkowo wrażliwym elementem rękawicy. To właśnie na złączeniach najczęściej dochodzi do przerwania powierzchni rękawic.

Warto więc przed wyborem przyjrzeć się, jakiej jakości szycia znajdują się na rękawicach. Także z tego względu, że rękawice robocze nie są towarem kupowanym na jedno lub dwa użycia, a zwykle zajmują miejsce w garażu czy warsztacie na długi czas.

Być zrobione z materiałów odpornych na ścieranie.

Przenoszenie, przytrzymywanie, przesuwanie i pocieranie – rękawice robocze narażone są na wpływ czynników zewnętrznych praktycznie w każdym momencie użytkowania. Obok pękających szwów najczęstszym elementem wpływającym na ich jakość jest właśnie materiał, z którego są wykonane. Im bardziej wytrzymały, tym dłużej można cieszyć się sprawnymi rękawicami Im gorszy, tym szybciej rękawice będzie trzeba wyrzucić na śmietnik.

Dobrze przylegać do dłoni.

Wiele czynności wykonywanych w warsztatach czy przy remontach wymaga sprawnego operowania dłońmi. O tym, jak jest to trudne kiedy ma się na palcach gruby materiał wie każdy, kto tego próbował. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, jak uszyte są rękawice. Czy przylegają do dłoni, czy raczej w niezgrabny sposób ją okrywają?

Kto wie, że będzie potrzebował ochrony przy wykonywaniu czynności wymagających precyzji, może wybrać rękawice robocze wykonane z gumy lub innego materiału gładko przylegającego do skóry. W ten sposób zachowa chwytliwość i ochroni dłoń.

Zapewniać odpowiednią ochronę kiedy jest to konieczne (np. rękawice dla spawacza)

Inaczej jest w przypadku rękawic, które używane są na przykład przez spawaczy. Te muszą przede wszystkim zapewniać doskonałą ochronę dłoni, nawet jeśli odbywa się to kosztem ich chwytliwości.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz