Relikty przeszłości

Czasy PRL już dawno za nami. Niektórzy za nimi tęsknią, inni niekoniecznie. Miniona epoka zapisała się głęboko w pamięci starszych, a młodzi o niej mogą tylko się uczyć.

Kartki żywnościowe, bary mleczne, wieczne kolejki to znamiona PRL – u. W tym czasie powstawały też niezawodne urządzenia gospodarstwa domowego. Kto nie pamięta buczących odkurzaczy firmy Predom czy pralek wirnikowych Frania. Co jeszcze w tamtych czasach było popularne?

Telewizory kineskopowe

Wielkie nieporęcznie i niezawodne, tak można nazwać telewizory z minionej epoki. Słynne telewizory Neptun produkowane przez firmę Unimor doczekały się nawet kilku wersji. Zaś pierwszym kolorowym odbiornikiem był telewizor Rubin. Mieć go w domu to było coś.

W miastach były częściej spotykane. Na wsiach tylko u wójta. Odbiorniki robiły furorę, a ulubionymi serialami zarówno młodych jak i starszych były przygody Klossa czy Czterech pancernych i psa

Pomimo tego że nie cieszyły się atrakcyjnym, wyglądem były bezawaryjne, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwą rzadkością.

Pralka wirnikowa na miarę PRL – u

W pamięci wielu na pewno pozostaje pralka wirnikowa. Kto nie pamięta Frani, która dzięki wirnikowi wprawiała w ruch wodę, a ubrania w magiczny sposób zmieniały się nie poznania. Oderwane guziki po praniu w takiej Frani to był standard.

Niektóre pralki były wyposażone w wyżymaczkę. Ponieważ w tamtych czasach nie miały zamontowanego wirnika, pranie trzeba było wyżymać za pomocą specjalnej korbki. Dziś takie urządzenia jak pralki wirnikowe to relikty przeszłości, zastąpione przez pralki bębnowe.

Wypieki w prodiżu

Prodiże, podobnie jak pralki wirnikowe i wiele innych wynalazków, niechybnie kojarzą się z czasami PRL – u. Niezastąpione w pieczeniu słodkich wypieków jak i mięs. To w nich wypiekało się pyszne ciasta na Boże Narodzenie.

Miały charakterystyczny okrągły kształt ze specjalnym wizjerem na pokrywce. Często wspominane przez babcie i mamy. Dziś mało kto o nich pamięta.

Odkurzające prostokąty

Dziś odkurzaczy jest na rynku co niemiara. Zaawansowane technologie i multum funkcjonalności ułatwiają nam odkurzanie. W czasach PRL – u nikt nie przywiązywał wagi np. do tego, żeby silnik ciszej chodził czy żeby odkurzacz posiadał funkcję zwijanego kabla. W efekcie odkurzając mieszkanie kultowym odkurzaczem firmy Predom można było mieć pewność, że wszyscy sąsiedzi go słyszą.

Napój na miarę coca coli

PRL to nie tylko czasy kultowego sprzętu AGD, to także Polo cocta. Była zamiennikiem popularnej na zachodzie coca coli. Pojawiła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i była produkowana przez Społem.

Przetrwała do lat 90, a potem zniknęła z rynku. Jej reaktywacja nastąpiła parę lat temu. Jeden z producentów napojów gazowanych wykupił licencję na używanie tej nazwy i na rynku można dostać Polo Colę w smaku zbliżonym do oryginału.

PRL – owi można wiele zarzucić, ale nie to, że sprzęt produkowany w tamtych czasach był słabej jakości. Odkurzacze, pralki wirnikowe, telewizory potrafiły przetrwać dziesiątki lat i to się najbardziej liczyło. Brak zaawansowanych technologii sprawiał również, że sprawny elektryk mógł go szybko naprawić.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz