Rodzaje antent DVB-T

Już niedługo wielu użytkowników telewizji, którzy korzystają na co dzień z telewizji analogowej, będzie musiało przestawić się na odbiór cyfrowy. W związku z tym z każdym miesiącem rośnie zainteresowanie odnośnie anten, tunerów do odbioru telewizji dvb-t.

Reklama

W telewizji możemy zobaczyć spoty, które informują nas, w jakim regionie wyłączana jest telewizja analogowa.

Ale co musimy mieć, aby bez najmniejszego problemu odbierać telewizję cyfrową na swoim odbiorniku?

Antena DVB-TJeśli posiadamy telewizor z mpeg-4, to nasza sytuacja jest prosta, wystarczy przejść na wyszukiwanie kanałów cyfrowych. Oczywiście, ilość kanałów dostępnych będzie uzależniona od zewnętrznej anteny dvb-t. Na pewno warto zaopatrzyć się w dobrą antenę do odbioru cyfrowego. Dzięki temu będziemy mogli oglądać większą ilość programów. Oczywiście, antena dobra w jednym miejscu, może w ogóle się nie sprawdzić w innym, bo równie ważne co antena jest także ukształtowanie terenu oraz odległość od najbliższego nadajnika. Trzeba również zaznaczyć, że jeśli posiadamy już antenę zewnętrzną, nie musimy się zaopatrywać w nową. Do odbioru telewizji cyfrowej dvb-t stosuje się takie same anteny, jak w przypadku telewizji analogowej.

Przy wyborze anteny dvb-t warto kierować się jedną zasadą, iż najlepiej jest wybierać anteny kierunkowe.

Jakie mamy do dyspozycji anteny?

Jako pierwsze przedstawię anteny pokojowe. Można je stosować, jednak najlepszą jakość obrazu uzyskamy w punktach o dużym natężeniu sygnału, a więc tam, gdzie niedaleko będzie znajdować się obiekt nadawczy.

Do niewątpliwych minusów tego typu anten należy duża podatność na wszelkie zakłócenia. W niektórych przypadkach, nawet chodzenie po mieszkaniu może powodować zakłócenia. Pewną odmianą anten pokojowych są anteny panelowe. Zbudowane są one w identyczny sposób jak wspomniane powyżej anteny pokojowe, jednak są przeznaczone do montowania na zewnątrz budynku. Jednak ze względu na swoją budowę, cechuje je ta sama zawodność, co w przypadku anten pokojowych.

Drugim rodzajem anten są anteny siatkowe. Zaleca się ich stosowanie również w niedużych odległościach od obiektów nadawczych, jednakże cechuje je o wiele mniejsza podatność na wszelkie zakłócenia.

Ostatnim rodzajem anten są anteny kierunkowe. To zawsze najlepszy wybór, i nie ma tutaj znaczenia, czy do obiektu nadawczego mamy parę czy kilkadziesiąt kilometrów. W przypadku bliskiej odległości wystarczy antena zbudowana tylko z kilku elementów. Natomiast czym większa odległość, tym lepiej budować taką antenę z większej ilości elementów.

Dobrze skonfigurowana antena kierunkowa bez problemu powinna nam dawać dobrej jakości obraz z odległości około 70 kilometrów.

Pamiętajmy również, że sygnał cyfrowy w odróżnieniu do sygnału analogowego, nawet trafiając do naszej anteny z odbicia zwiększa jakość obrazu.

Jak widać odpowiednie dobranie anteny dvb-t to jedna z bardzo ważnych kwestii. Jeśli będziemy mieli źle dobraną antenę, to nawet najlepszej klasy telewizor nie pomoże nam w odbiorze.

Stopka autorska: anteny dvb-thttp://cyfryzacja.tv/antena-dvb-t-hn51f

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz