Rodzaje klimatyzatorów i ich zastosowanie

Okres zimowy, to doskonała okazja do tego aby pomyśleć nad zakupem urządzeń chłodzących. Do wakacji i upałów co prawda jeszcze pół roku, jednak im prędzej zaczniemy przeglądać oferty specjalistycznych sklepów, tym prędzej wybierzemy coś dla siebie. Najgorzej to czekać do ostatniej chwili, co pokazały ostatnie letnie sezony, kiedy to brakowało specjalistycznego sprzętu chłodzącego.

Reklama

klimatyzatorPrzede wszystkim wyjaśnijmy szybko czym jest klimatyzator. Mianowicie to urządzenie do chłodzenia pomieszczeń, które składa się z trzech elementów, a mianowicie skraplacza, sprężarki oraz parownika. Klimatyzatory możemy podzielić ze względu na rodzaj montażu. W wyniku tego podziału mamy klimatyzatory ścienne, montowane jak sama nazwa mówi na ścianach czy elewacjach. Klimatyzatory tego rodzaju są najczęściej spotykane, kasetonowe, gdzie w przypadku montażu takowego, mamy szereg przewodów. Kanałowe klimatyzatory możemy zaobserwować np. w centrach handlowych. Tego typu klimatyzatory używa się w miejscach, gdzie istnieje potrzeba wielu jednostek zewnętrznych, a bezsensowną opcją było by montowanie pojedynczych klimatyzatorów. Zatem montuje się jeden większy klimatyzator, który za pomocą skomplikowanych instalacji, przewodzi do miejsc przeznaczenia schłodzone powietrze. W każdym pomieszczeniu możemy sami regulować sobie temperaturę, lub w przypadku starszych instalacji, klimatyzacja sterowana jest centralnie, kanałowe, gdzie została zastosowana zwarta konstrukcja, dzięki czemu mamy szerokie możliwości jeżeli chodzi o ich montaż, przypodłogowe lub podstropowe, czyli tzw. skrzyneczki, montowane zazwyczaj w domach czy biurach. Klimatyzatory tego typu mają niską wydajność, przeznaczone są pod jedno pomieszczenie.

Inny podział klimatyzatorów, to z uwagi na rodzaj ich sterowania, gdzie wyróżniamy przede wszystkim klimatyzatory klasyczne oraz inwerterowe, które reguluje się płynnie. Pierwszy rodzaj klimatyzatorów działa automatycznie, zostaje uruchomiony w momencie, kiedy w danym lokum temperatura osiąga konkretny poziom. Są niezwykle nieekonomiczne, potrzebują sporo energii na rozruch, a jeżeli mamy zbyt duże wahania temperatury to klimatyzator tego typu będzie naprawdę pobierał sporo energii. Z kolei inwerterowe to klimatyzatory, które dopasowują swoją pracę do temperatury powietrza, w przeciwieństwie do klasycznych działają niezmiernie ekonomicznie.

Stopka autorska: Klimatyzatory – http://www.klimatyzacja.biz

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz