Rodzaje wiertarek – elektryczne, udarowe, wkrętarki

Niegdyś wszelkie prace budowlane wykonywane były ręcznie. Za pomocą ludzkiej siły przybijano gwoździe, wkręcano korbką otwory na śruby, rozrabiano masy budowlane. Wraz z postępem technologicznym powstały elektronarzędzia, które znacznie przyśpieszyły bieg prac budowlanych. Dziś do wykonania wierceń czy rozwierceń w ścianie wykorzystuje się wiertarki. Ze względu na szerokie pole ich zastosowań wyróżnia się wiele ich rodzajów.

Reklama

Wiertarka udarowa

Najpopularniej stosowaną jest wiertarka elektryczna. Jest to podstawowe narzędzie w każdym męskim warsztacie. Wiertarka ta umożliwia przenoszenie jej w różne miejsca. Napędzana jest prądem elektrycznym, stąd kabel z wtyczką, który jest zamocowany w ten sposób, by nie kolidować z pracą wiertarki. Jej poprzedniczką była wiertarka ręczna, którą można jeszcze spotkać w niektórych garażach. Wiertarka ta, w odróżnieniu od swojej następczyni napędzana była siłą ludzką. Jej głównym elementem była korbka, która przy użyciu rąk ludzkich wykonywała otwór w materiale.

Kolejnymi wiertarkami, o których warto wspomnieć, są wiertarki kolumnowe, wiertarki udarowe, rewolwerowe czy współrzędnościowe. Ta pierwsza wiertarka, czyli wiertarka kolumnowa mocowana jest na stałe w urządzeniu, który umożliwia zmianę jej pozycji w zależności od potrzeb obrabianego materiału. Nazwa tej wiertarki wywodzi się z tego, że jest ona instalowana w kolumnie, dzięki czemu może się swobodnie przesuwać w górę oraz w dół.

Wiertarka udarowa powoli zaczyna wypierać z rynku tradycyjną wiertarkę elektryczną, a to ze względu na jej wysoką moc, szybkość pracy, siłę i precyzję. Wiertarka udarowa z powodzeniem przebije się i wywierci dziurę nawet w najtwardszym materiale. Jej praca bazuje na wykonywaniu szybkich uderzeń o materiał, jednak jest ona na tyle delikatna, że można z nią pracować na bardzo kruchych powierzchniach.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o wiertarko-wkrętarkach. Lubią się w nią zapatrywać Panowie do celów prywatnych. Taką wiertarką wykonają oni nie tylko wwiercenia otworów w ścianach, ale także użyją jej do wkręcania śrub przy składaniu mebli.

Stopka autorska: wiertarki udarowe – http://sklepelektronarzedzia24.pl/198-wiertarki-udarowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.7/10 (liczba ocen: 3)


Komentowanie zamknięte.