Rodzina Corleone, czyli „Ojciec Chrzestny”

Jeśli zaczyna się dyskusja na temat najlepszych filmów gangsterskich w historii kina, to na pewno opuszczenie takiej pozycji jak ojciec chrzestny, reżysera Francisa Forda Coppola, jest niemal grzechem dla kinematografii.

Reklama

Rodzina Vito Corleone

Kto nie oglądał dziejów rodziny Vito Corleone, ten tak naprawdę nic nie wie o klasyce kina, do którego na pewno film ten należy zaliczyć. Sam scenariusz, dla wielu wyda się nudny, oczywiście, mamy tutaj obraz mafijnej i włoskiej rodziny, która według swoich zasad, ustala kto ma żyć, a kto zginąć. Można by przyjąć taki dość mocno okraszony scenariusz, jednak w żadnym wypadku, tego nie wolno robić. Wręcz przeciwnie, film ten był pierwszym, pokazującym tak naprawdę, jak wygląda struktura rodziny oraz powiązanego z nim społeczeństwa, na przestrzeni niemal dekady.

Główny bohater, czyli ojciec chrzestny, w którego rolę wcielił się nie kto inny jak Marlon Brando, ustala pewne zasady, na jakich ma owe społeczeństwo funkcjonować. Jest jednocześnie orędownikiem sprawiedliwości, jak i katem, a jego kontakty, sięgają niemal samego prezydenta. Do tego charyzmatyczna muzyka Nino Rota, oraz 3 Oskary i 15 innych nagród na największych festiwalach na świecie, utożsamia nam widzom, jak wielkie to jest dzieło. Oczywiście dzisiejsze filmy, są oparte o całkiem inny scenariusz i fabułę, niestety, to co dobre, już dawno zostało przedstawione, właśnie we wspomnianym Ojcu Chrzestnym.

Seria filmów Ojciec chrzestny

Choć pojawiła się kontynuacja pierwszej części, to właśnie ona, zrobiła na widzach największe wrażenie, do dzisiaj zresztą tak jest, o czym świadczy oglądalność tego klasyka, na wszelkiego rodzaju programach telewizyjnych. Sprzedano bardzo wiele nośników, dlatego moim zdaniem, jest to najlepszy film gangsterski, jaki kiedykolwiek powstał, choć oczywiście, zdania są podzielone, to jednak same fakty, mówią za siebie. Ktoś kto uważa siebie, za smakosza i konesera dobrego kina, musiał po prostu ten film obejrzeć, ja robię to systematycznie co kilka miesięcy, i jak na razie, nie czuję nasycenia jego bogactwem, wręcz przeciwnie.

Oskary dla filmu Ojciec Chrzestny (rok 1973)

Wygrana

 • Najlepszy film Albert S. Ruddy
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy Marlon Brando
 • Najlepszy scenariusz adaptowany Francis Ford Coppola, Mario Puzo

Nominacje

 • Najlepszy aktor drugoplanowy James Caan
 • Najlepszy aktor drugoplanowy Al Pacino
 • Najlepszy aktor drugoplanowy Robert Duvall
 • Najlepszy reżyser Francis Ford Coppola
 • Najlepsza muzyka oryginalna do dramatu Nino Rota nominacja nieoficjalna
 • Najlepsze kostiumy Anna Hill Johnstone
 • Najlepszy dźwięk Charles Grenzbach, Christopher Newman, Richard Portman
 • Najlepszy montaż Peter Zinner, William Reynolds

Stopka autorska: muzyka – http://www.clark.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz