Róże – niezwykła historia pięknych kwiatów

Popularność wielu kwiatów jest ulotna, jak opadające z nich płatki – przemija, ulega zmiennym nastrojom i tymczasowej modzie. Niezaprzeczalnym wyjątkiem jest róża, która od tysiącleci cieszy się wieczną młodością i cały czas zajmuje czołowe miejsce w rankingu popularności kwiatów. Zarówno wśród tych uprawianych w ogrodach, jak i tych kupowanych w kwiaciarniach.

Reklama

różeRóże były popularne już w czasach rzymskich, kiedy uprawiano je w ogromnych ogrodach i używano do uświetniania licznych uroczystości. Zapotrzebowanie na nie było tak duże, że lokalna produkcja nie wystarczała i musiano sprowadzać je okrętami z Północnej Afryki i Cyrenajki. Róże były też masowo uprawiane na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W tych rejonach wytwarzano z nich ceniony i poszukiwany olejek różany. Aby otrzymać jeden litr tego olejku, trzeba było użyć aż 5 tysięcy kilogramów kwiatów róż! Róże stanowiły też ważny element w klasycznym ogrodzie chińskim.

W czasach nieco nam bliższych róża była ozdobą herbów rodzin panujących, a w XV wieku dała też nazwę jednej z angielskich wojen. Była to Wojna Dwóch Róż, toczona pomiędzy rodem Lancasterów, którzy mieli w herbie różę czerwoną oraz Yorków, którzy mieli w herbie różę białą.

Pierwsza żona Napoleona, cesarzowa Józefina, w swej posiadłości Malmaison prowadziła legendarny ogród różany, w którym posadziła wszystkie, ówcześnie znane, róże hodowlane. Musiała sprowadzić ich ponad 200. Doskonałe piękno róży uczyniło ten kwiat symbolem czystości i miłości w wielu podaniach, baśniach i legendach. Czerwona róża jest niepodważalnym symbolem męskiego uwielbienia dla kobiecego piękna – i to od czasów trubadurów, aż po dzień dzisiejszy.

Co ciekawe, w okresie kiedy narodził się ten kult róży, były one roślinami o niewielkim podobieństwie do odmian uprawianych dzisiaj. Stare dzikie róże miały całkiem zwykłe, pojedyncze, pięciopłatkowe kwiaty. Wystarczy spojrzeć na uprawianą do dziś różę pomarszczoną (Rosa rugosa) czy różę dziką (Rosa canina). W starożytności wszelkie róże o kwiatach pełnych czy też półpełnych były przypadkowymi krzyżówkami. Świadoma hodowla nowych odmian miała swój początek całkiem niedawno, bo dopiero w XVIII w.

Obecnie dzięki wyszukanym zabiegom i sztuczkom hodowlanym uzyskuje się przeogromną liczbę odmian szlachetnych, różniących się pokrojem wzrostu, kolorem i kształtem kwiatów, a także tolerancją na różne warunki środowiskowe. Mamy pełen wybór róż krzewiastych, doskonałych na ogrodowe rabaty, róż pnących, porastających płoty, pergole, kraty i trejaże, róż piennych (czyli szczepionych na pniu), dzięki którym uzyskuje się atrakcyjne drzewka różane, a nawet róż miniaturowych do uprawy doniczkowe w mieszkaniach, na balkonach i tarasach, czy w ogrodach typu patio. Dzięki temu uprawa róż stała się tak powszechna, a róże ogrodowe znajdziemy na większości działek i ogrodów przydomowych.

Róże są też bardzo popularnymi kwiatami ciętymi. Z racji na swe sztywne łodygi, charakteryzują się znacznie większą trwałością niż wiele innych kwiatów ciętych, np. tulipanów, gerber czy lilii. Róże stosuje się też na susz kwiatowy. Trzeba jednak pamiętać, że ładne zasuszenie róży wymaga wielu zabiegów. W tym ogromnym wyborze odmian róż, każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie. Nie dziwi zatem, że róża stała się królową ogrodowych rabat, a wielu panom jako kwiat cięty pomaga zdobywać kobiece serca.

Stopka autorska: Róże – http://poradnikogrodniczy.pl/roze.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz