Sprytne i szybkie rozliczenie PIT 2011

Rozliczenie podatku PIT już za pasem. Ryczałtowcy już szykują się do rozliczenia PIT-28, a cała reszta myśli, jakby tu odłożyć PIT 2011 na ostatnią chwilę? Może jednak w tym roku warto zmienić przyzwyczajenia i rozliczyć się wcześniej.

Reklama

Zeznanie roczne PIT działa na wielu drażniąco i zniechęcająco. Nic dziwnego, sama idea podatku nigdy nie będzie wiązała się z optymizmem, ale tego nie zmienimy. Z całą pewnością można podejść do rozliczenia rocznego spokojniej i spróbować rozliczyć je bez stresu i wydatków. Najważniejsze w rozliczeniu rocznym są daty, których pod żadnym pozorem nie można ignorować. Opóźnienie rozliczenia PIT 2011 oczywiście także będzie wiązało się z karami finansowymi, więc lepiej nie przekroczyć terminu 30 kwietnia 2012. Wyjątkiem są dwa PITy: 28 i 39, które trzeba złożyć do 31 stycznia 2012.

rozliczanie PIT

Sposoby na PIT

Każdy ma swoją metodę wypełniania PIT, ale nie wszyscy jeszcze znają nowości. Poza tym nie wszyscy mają doświadczenie podatkowe. Tradycjonaliści najczęściej wypełniają papierowy PIT i osobiście zanoszą go do skarbówki, ewentualnie od lat korzystają z usług księgowych. Od pewnego czasu, szczególnie wśród młodych podatników, modne są PIT przez Internet i program do rozliczeń. Statystyki pokazują, że coraz więcej ludzi korzysta z udogodnień w rozliczeniu podatku dochodowego. Oprogramowanie najczęściej pojawiają się jako dodatki do gazet, ale można też znaleźć je w Internecie. PITy 2011 Program pozwala na rozliczenie e-deklaracji, więc za jednym zamachem można wypełnić i wysłać zeznanie roczne.

Internet jest skarbnicą wiedzy,  z czego bezsprzecznie zdają sobie sprawę jego użytkownicy. Informatory PIT można znaleźć bez problemu, dlatego łatwiej o wskazówki i samodzielne rozliczenie roczne. Nie trzeba już nawet szukać druków PIT, skoro można je ściągnąć z sieci w dowolnym formacie: doc, pdf i jako formularze interaktywne. Te ostatnie umożliwiają wysłanie e-deklaracji, bo nie ma potrzeby ich drukowania.

PIT przez Internet czy tradycyjnie?

Żadna metoda na PIT nie jest zła. Dla przyzwyczajonych do wypełniania papierowych druków, interaktywny Formularz PIT 2011 wypełniony na monitorze komputera nie będzie przekonujący. Jednak wygoda i samodzielne rozliczenie w domu docierają do wielu. Tym bardziej, że Program do rozliczeń 2011 podpowiada, jak rozliczyć PIT i sam robi obliczenia. Podobno pozwala na wypełnienie PIT w ciągu kilku minut, jednak niewprawionym w sztuce rozliczania podatku na pewno zajmie trochę więcej czasu.

PIT przez Internet mogą złożyć wszyscy, pod warunkiem, że przygotują sobie informacje o przychodach sprzed dwóch lat – to podstawowy warunek. Do wysłania może posłużyć wspomniany już program do PIT lub też specjalna aplikacja dostępna na stronie systemu e-Deklaracje, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Różnica jest taka, że aplikacja służy tylko do wysyłki, a program PIT rozlicza podatek i w oparciu o ten sam system wysyła deklarację do Ministerstwa.

Bezpieczeństwo e-deklaracji

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy e-deklaracja jest bezpieczna. Bez wątpienia tak, skoro tak wiele osób wysyła PIT tą drogą. Dzięki temu, że po wysyłce podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), ma gwarancję, że wszystko poszło zgodnie z planem. Nie należy więc ignorować tego poświadczenia. Zdarzają się błędy oprogramowania, więc każdy musi dopilnować, żeby UPO na pewno zostało wygenerowane i najlepiej je wydrukować.

Nie wszyscy mogą być zwolennikami ePITów, ale jednak miło jest uwzględnić ułatwienia podatkowe. PIT 2011 Program pozwala też na wydrukowanie deklaracji rocznej, tak samo zresztą jak wzory PIT i formularze interaktywne dostępne w Internecie. Pobranie narzędzi niezbędnych do rozliczenia rocznego pozwoli na pewno zaoszczędzić czas i wypełnić aktualny druk PIT, a liczne poradniki internetowe PIT umożliwiają samodzielne rozliczenie. W taki razie, nie ma co czekać na finał rozliczeń, skoro można mieć to z głowy już w lutym.

Stopka autorska: PIT 2011 – http://program-pit.org

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz