Rozliczenie podatku giełdowego w PIT-2011

Jeśli zainwestowałeś kapitał w papiery wartościowe, musisz zapłacić 19% podatku i rozliczyć się na PIT 38. Rozliczenie zysków giełdowych jest naprawdę skomplikowane. Oto kilka wskazówek i informacji dla rozliczających dochody kapitałowe.

Reklama

rozliczeniaPodstawowym źródłem informacji o podatku giełdowym jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. To właśnie z niej wynika, że wszystkie dochody ze zbycia papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych, a także ze zbycia udziałów w spółkach są opodatkowane. Podatek giełdowy to 19% uzyskanego dochodu. Zyski i straty giełdowe trzeba uwzględnić w rozliczeniu rocznym na PIT 38, na podstawie PIT 8C, a w czasie roku podatkowego nie płaci się żadnych zaliczek na podatek.

Istotne jest też, że stawka nie zawsze musi wynosić 19%. Należy wziąć pod uwagę umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kolejną ważną informacją jest ta, że podatek giełdowy płaci się niezależnie od wysokości dochodów kapitałowych – nie ma tutaj kwoty wolnej od podatku.

Informacja PIT 8C

Przygotowując się rozliczenia PIT-2011, należy zgromadzić wszystkie potrzebne do tego dokumenty. W przypadku podatku giełdowego, dom maklerski ma obowiązek przekazać swojemu klientowi informacje o wysokości jego przychodów w 2011 roku. Deklaracje PIT 38 należy więc wypełnić zgodnie z danymi w PIT 8C, który zawiera:

  • dane klienta
  • przychód (suma transakcji w 2011 roku)
  • koszty uzyskania przychodu
  • dochód (przychód pomniejszony o koszty lub stratę)

Jak wypełnić PIT 38?

Następnym krokiem jest wypełnienie formularza PIT-38. Warto dodać, że to deklaracja, którą można wysłać przez Internet bez e-podpisu, a poza tym większość programów do PIT-2011 ma go w swojej ofercie. PIT-38 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Dane z PIT 8C należy wpisać do części C deklaracji podatkowej, a w części D trzeba obliczyć podatek. Postępując zgodnie z informacjami na formularzu, obliczenie podatku nie powinno być problemem. Programy do rozliczeń na pewno udzielają wskazówek, więc dla wypełniających PIT 38 pierwszy raz, będą dobrą pomocą.

Od czego nie zapłacimy podatku giełdowego?

Podatek giełdowy w PIT-2011 zapłacimy właściwie od każdej transakcji, są jednak wyjątki. Od podatku wolne są dochody ze sprzedaży:

  • akcji i innych papierów wartościowych (oraz praw z nich wynikających) kupionych przed 2004 rokiem
  • obligacji skarbowych nabytych przed 2003 rokiem.

Termin składania PIT 38

Deklaracje PIT 38 składamy do odpowiedniego urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2012 roku. Jeśli chodzi o PIT 8C – biuro maklerskie musi go przysłać do końca lutego następującego po roku podatkowym (czyli do 29 lutego 2012 r.).

PIT 38 jest indywidualnym rozliczeniem, nie ma więc możliwości wspólnego rozliczenia małżonków i odliczenia ulg podatkowych. To deklaracja, która dotyczy tylko i wyłącznie inwestycji kapitałowych, więc oprócz niej do urzędu trzeba też złożyć np. PIT 37 jeśli osiąga się dochody ze stosunku pracy i PIT 28 w przypadku wynajmu mieszkania w 2011 roku. W rozliczeniu PIT-y 2011 nie wypełnią tego formularza także ci, którzy sprzedali papiery wartościowe w ramach działalności gospodarczej.

Stopka autorska: Deklaracje PIT 38 – http://pit-38.biz

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz