Rozwój turystyki nad polskim morzem po roku 1990

Analizując rozwój gospodarczy Europy i świata po roku 1990, niewątpliwie dojdziemy do wniosku, że był to okres szybkiego rozwoju.

Reklama

W tym czasie niektóre kraje osiągnęły znaczny wzrost gospodarczy, inne zaś dotknął kryzys, z którym walczą do dnia dzisiejszego. Sytuacja na świecie ulega szybkim przemianom, w Europie zaś jest wyjątkowo dynamiczna. W Polsce także nastąpiły wielkie przemiany. W okresie minionych dwudziestu kilku lat zmieniały się kolejne rządy, układy sił politycznych, następował rozwój gospodarczy kraju i wielu gałęzi szybko rozwijającego się przemysłu.  Miniony okres kojarzymy także z wielkim otwarciem się świata dla Polaków i Polaków dla świata. Polacy zaczęli podróżować na niespotykaną dotąd skalę. Kiedyś, niemal zamknięci w granicach naszego kraju, dzisiaj obywatele otwartej Europy i coraz bardziej otwierającego się świata. Z upływem lat, coraz więcej Polaków pojawiało się w najodleglejszych zakątkach świata. Dziś nikogo nie dziwi obecność rodaków wypoczywających na egzotycznych wyspach i różnych, nawet najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach świata. Minione dwudziestolecie charakteryzuje także niebywały rozwój rodzimej turystyki.

Coraz częściej Polacy wyjeżdżają do najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju.

Takim regionem było od zawsze, polskie wybrzeże Bałtyku. Ci, którym nie są już obce odległe, egzotyczne zakątki świata, chętnie przyjeżdżają nad pełne uroku polskie morze. Mając porównanie, coraz częściej doceniają wysoką jakość wypoczynku na pięknych polskich plażach, gdzie jest bezpiecznie, spokojnie i coraz bardziej atrakcyjnie. Podczas wakacji, rodzime plaże odwiedzają tysiące turystów. Także w tej sytuacji, preferujący odosobnienie, bez trudu znajdą odpowiednie miejsca. Polskie wybrzeże charakteryzuje bezcenna, wolna przestrzeń, o którą coraz trudniej na plażach świata, gdzie często spotykamy ograniczenia w postaci ogrodzeń, a nawet strażników strzegących poszczególnych odcinków plaży. Po naszych plażach wciąż możemy poruszać się bez żadnych barier, swobodnie i bezpiecznie. Tu nie ma zwyczaju zaczepiania turystów, natrętnych prób sprzedaży pamiątek czy innych akcesoriów. Możemy cieszyć się swobodą i sprzyjającym nam klimatem. Wyjazd nad polskie morze, to także podróż po solidną dawkę jodu i zdrowotne właściwości morskiej bryzy. Bałtyk, choć bywa chłodny, jest bezpieczny, a przybrzeżna baza noclegowa rozwija się intensywnie.

Minione lata przyniosły niespotykany dotąd na tak wielką skalę, rozwój ośrodków turystycznych.

Dawniej, skazani na szare, jednakowo ponure bloki FWP, lub o niskim standardzie, nieliczne kwatery prywatne, dziś mamy do dyspozycji obiekty dorównujące oferowanym na europejskim i światowym rynku turystycznym. W latach dziewięćdziesiątych, wzdłuż całej linii brzegowej Bałtyku, z roku na rok znikały stare, niszczejące zabudowania. W ich miejsce szybko powstawały obiekty nowoczesne, budowane zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. Pojawiała się nowoczesna baza noclegowa, która stopniowo zaczynała spełniać rosnące oczekiwania turysty.

Coraz częściej turyści poszukiwali hoteli i pensjonatów nad morzem oferujących podwyższony i wysoki standard. Rosnące wymagania dotyczyły samych obiektów jak i jakości pełnionych w nich usług. Od właścicieli, choćby kilkupiętrowych pensjonatów, zaczęto oczekiwać wyposażenia w windy, coraz częściej pytano także o balkony. Przeciętnego turysty nie zadowalały już ciasne, czy nieatrakcyjnie zlokalizowane pokoje. Przed dwudziestu laty, choć to okres stosunkowo krótki, kwaterodawcy nie mieli problemu z wynajęciem pokoju na strychu, z małymi oknami czy z brzydkim widokiem. Nie pytano o wielkość pokoju, wyposażenie, czy o pełnione dodatkowe usługi. Ważne było zarezerwowanie pokoju nad morzem. Po roku 2000 wszelkie kwatery, campingi, pola namiotowe, hotele i pensjonaty, których oferta była nie dość atrakcyjna, pozostawała pusta, lub była wynajmowana  po zaniżonych cenach. Polski turysta z czasem stawał się coraz bardziej wymagającym klientem. Aby sprostać tym oczekiwaniom, baza noclegowa nad Bałtykiem była szybko udoskonalana.

Dziś każdy szanujący się hotel czy pensjonat, oferuje turystom szeroki zakres i wysoki standard usług.

Przystosowano także bazę na przyjmowanie osób niepełnosprawnych. Często nawet niewielkie pensjonaty przystosowały się do goszczenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Większość obiektów posiada także różnego rodzaju udogodnienia dla rodzin przybywających z dziećmi. Obecnie, turysta wypoczywający na polskich plażach, jest turystą świadomym i wymagającym, a jego oczekiwania wciąż rosną. Kwaterodawcy, starając się sprostać tym oczekiwaniom przyczyniają się do stałego i szybkiego wzrostu jakości świadczonych usług. Wraz ze wzrostem konkurencji przybywa nowoczesnych hoteli i pensjonatów. Bywają one wyposażone w baseny, sauny, jacuzzi, salki fitness, siłownie, sale konferencyjne a nawet lobby. W ofercie są także kawiarnie, jadalnie, gabinety kosmetyczne lub gabinety odnowy biologicznej. Przed rokiem 1990 w Polsce istniało zaledwie kilkanaście ośrodków spa. Obecnie coraz częściej stanowią one integralną część pensjonatów i hoteli. Dawniej, pensjonaty posiadały świetlice, w których lokowano ogólnodostępny telewizor, a w recepcji telefon. Obecnie świetlice zostały zastąpione przez komfortowe lobby, a telefon jest w posiadaniu każdego turysty. Prawie każdy kwaterodawca, wyposaża pokoje w wygodne łoża, sprzęt plażowy, udostępnia także ręczniki a nawet szlafroki. Nie bez znaczenia jest także ładny widok za oknami. Dbałość o estetykę pokoi jest wymogiem elementarnym.

Przybywający nad polskie morze turysta czuje się oczekiwany i zostaje obsłużony zgodnie z europejskimi standardami.

Włodarze nadmorskich kurortów czynią wiele starań, by turyści na swoje miejsce wypoczynku wybierali ich region. Stąd szczególna dbałość o wygląd i czystość plaż. Niektóre odcinki polskich plaż uzyskały prestiżowe odznaczenie pn „Błękitna Flaga”. Tytuł ten przyznaje się uznanym za najładniejsze, najbardziej zadbane i czyste plaże świata. Na polskim wybrzeżu, takim tytułem szczyci się między innymi plaża w Pobierowie gdzie plaża jest czysta, piękna, szeroka, z drobnym jasnym piaskiem, a przybrzeżne wody Bałtyku są od wielu lat nieskazitelnie czyste.

Włodarze nadmorskich kurortów, wraz z rosnącą liczbą przybywających turystów, podejmują wszelkie starania  także o dobry wygląd nadmorskich miast i miasteczek.

Coraz większą wagę przywiązuje się także do rozwoju infrastruktury. Pojawiają się coraz bardziej nowoczesne obiekty wspólnej użyteczności: obiekty sportowe, amfiteatry, trasy rowerowe, place zabaw dla dzieci i inne. minione dwudziestolecie nad polskim morzem przyniosło ogromne, wciąż postępujące zmiany. Wraz z szybkim wzrostem poziomu usług, rośnie także liczba zagranicznych turystów obierających polskie wybrzeże Bałtyku na miejsce swojego wypoczynku.

Stopka autorska: pensjonatów nad morzem – http://www.palace-pobierowo.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz