Krytyczne spojrzenie na rynek nieruchomości

W ostatnich czasach rynek nieruchomości znacząco się zmienił. Stało się tak między innymi, dlatego, że praktycznie to z jego powodu doszło do kryzysu ekonomicznego, który widzimy w dzisiejszych czasach.

Reklama

nieruchomośćNiestety nie ma, co ukrywać, że tak sztucznie pompowany rynek nieruchomości stał się niejako kulą u nogi gospodarek nie tylko europejskich państw. Bo jak inaczej nazwać rynek, którego zastój sprawił, że wiele innych branż odczuwa teraz problemy natury gospodarczej. Przecież bezpośrednio z rynkiem nieruchomości powiązany jest rynek chociażby usług budowlanych.

Jeśli w społeczeństwie nie będzie popytu na nowe mieszkania, także i nie będzie czego budować. Poszerzy to rzeszę bezrobotnych w naszym kraju, a jak łatwo się domyślić będzie to również niekorzystne dla budżetu państwa.

Rynek nieruchomości a kłopoty finansowe banków

Zastój w inwestycjach powiązanych z nieruchomościami, to również znaczne kłopoty finansowe wielu banków. Wystarczy bowiem wspomnieć, że nie będzie takiego zapotrzebowania na chociażby kredyty hipoteczne. Sami jesteśmy świadkami tego, że branża bankowa odsuwa się powoli od kredytów hipotecznych. Niektóre instytucje pośredniczące w ich udzielaniu również rezygnują z tego typu usług, co musi się odbić na naszej polskiej ale i światowej gospodarce. Co prawda rynek nieruchomości od którego praktycznie rozpoczął się kryzys oferuje nieco tańsze domy i mieszkania, ale przy obecnych zarobkach i tak nie będzie nikogo stać na nabycie takiego domu, co jednocześnie rozzłości deweloperów.

Jak więc sobie poradzić w dzisiejszych trudnych przecież czasach?

Jeśli chodzi o nasz polski rynek nieruchomości można by się zainteresować stworzeniem nowoczesnych programów stymulujących rozwój zapotrzebowania na nieruchomości a co za tym idzie również kredyty hipoteczne. Dobrym sposobem na to był chociażby program „Rodzina na swoim”, niestety coraz częściej słyszymy, że ma nadejść jego kres. Nie jest wyjściem, aby coraz bardziej restrykcyjnie udzielać kredytów. Wprawdzie ograniczy się udzielanie kredytów osobom z niepewną kondycją finansową, ale zainteresowanie ludności może wtedy się skierować na słynne Kasy Spółdzielcze.

Wysoki VAT

Rynek nieruchomości do pełnego rozwoju potrzebuje też zmniejszania kosztów pozyskiwania np. materiałów. Obecna stawka Vat – u jest zbyt wysoka. W ten sposób ogranicza się a nie podwyższa ilość sprzedanych materiałów budowlanych. Równocześnie ich koszt powiększa też koszt końcowy nabycia nieruchomości i tutaj koło się zamyka. Ważne jest aby maksymalnie ograniczać koszty tak, aby było na materiały budowlane a też na same nieruchomości stać każdego. Niestety wydaje się, że wiele organów kierujących gospodarką nie ma pojęcia jak wyjść z obecnej sytuacji.

Inwestycje na Euro 2012

Do tej pory rozwój tego sektora w pewien sposób zapewniały inwestycje na Euro 2012. Teraz gdy Euro się skończyło, tempo prac budowlanych spada, co niestety niekorzystnie odbija się na rynku nieruchomości. Warto więc zastanowić się dokładnie co robić w obecnej sytuacji, ponieważ nie tylko rynek nieruchomości, ale i ogólnopolska i ogólnoświatowa gospodarka cierpią na tym i zdaje się że idą ku pewnej granicy, po przekroczeniu której mogą ulec zupełnemu bankructwu.

Stopka autorska: Ogłoszenia nieruchomości homesales.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz