Rynek pracy w województwie pomorskim

Województwo pomorskie, to obszar geograficzny, który położony jest na północnym krańcu Polski z bezpośrednim dostępem do morza. Zdaniem niektórych uczonych, pomorskie jest województwem, które charakteryzuje się bardzo bogatą strukturą gospodarczą, a to wszystko za sprawą naturalnej lokalizacji geograficznej. W województwie pomorskim rozwinęły się niemal wszystkie możliwe sektory gospodarki począwszy od naturalnej gospodarki morskiej poprzez przemysł przetwórczy, rolnictwo, a także bardzo ważne dla tego regionu turystyka i rekreacja. Okazuje się, że to właśnie turystyka i rekreacja jest głównym motorem napędowym województwa i wszystkich miast zlokalizowanych na jego terenie. Trudno się temu dziwić, nadmorskie tereny od wielu lat cieszą się niesłabnącym popytem turystycznym, przez co, wiele miast przekształciło się w nadmorskie kurorty o typowym charakterze wypoczynkowym, co ma duży wpływ na rynek pracy w tymże regionie. Potwierdzają to ostatnie dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w województwie pomorskim kształtuje się na poziomie 14,5%, a więc nieco więcej niż średnia krajowa, która wynosi obecnie 14,3%. O ponad połowę mniejszą stopę bezrobocia odnotowano m.in. w Gdańsku i Gdyni, gdzie stopa bezrobocia oscyluje w granicach 7%.

Reklama

Praca w Gdyni – miasto typowo turystyczne

Gdynia, to miasto, w które zdominował rynek usług oraz turystyka. O ile usługi takie jak hydraulika, ślusarstwo czy pomoc domowa, skierowane są raczej do mieszkańców miasta oraz okolic, to Gdynia wyraźnie odznacza się na nadmorskiej mapie miejsc, które najczęściej odwiedzają turyści. Niestety z tego względu, rynek pracy w Gdyni wydaje się być uzależniony od sezonu, a także od pogody. Na dużo pracy mogą liczyć hotelarze, restauratorzy, a także przewoźnicy w miesiącach od maja do września. Niestety w pozostałych miesiącach sprawa wygląda nieco gorzej, gdyż wpływów z turystyki jest jak na lekarstwo. Co roku wielu hotelarzy oraz restauratorów liczy, że słoneczna pogoda, przyniesie im wielu turystów, a zapowiadane w okresie letnim, festiwale, przyciągną dodatkowe rzesze fanów, które zarówno będą musiały spać jak i żywić się w mieście. Szacuje się, że branża turystyczna w Gdyni, zdominowała zatrudnienia tutejszych mieszkańców, którzy w ponad połowie oddani są organizacji i obsłudze turystów. Niestety w ostatnich latach, niepewna pogoda nad polskim wybrzeżem sprawiła, że nie tylko Gdynia, ale także inne miasta cieszą się, co raz to mniejszym zainteresowaniem turystów, którzy za podobne pieniądze mogą wybrać się na wypoczynek do Egiptu czy też Turcji, gdzie pogoda jest praktycznie gwarantowana.

Ofert pracy w Gdyni nie ma zbyt wiele

Od połowy lat 90’ ubiegłego wieku, na terenie Gdyni obok naturalnego przemysłu rybnego i turystycznego zaczął dosyć odważnie rozwijać się rynek usług finansowych oraz nowych technologii. Do największych należą spółki, które na terenie Gdyni prowadzą działalność o profilu bankowym, a jest to m.in. Nordea Bank S.A. W Gdyni swoje siedziby oraz filie ma kilka większych zakładów przemysłu spożywczego, a w tym także przetwórstwa rybnego, co jest oczywiste ze względu na portowy charakter miasta. Do większych firm należą Dalmor S.A. oraz Wilbo S.A. Obaj producenci dystrybuują swoje wyroby w całej Polsce, a także do niektórych krajów Europy Wschodniej. Według specjalistów z portalu infopraca.pl, którzy monitorują rynek pracy w Gdyni, najbliższe 2-3 lata mogą być przełomowe, jeśli chodzi o wzrost miejsc pracy, a to dzięki zagranicznym inwestorom, którzy postanowili zainwestować w miasto i zbudować nowej miejsca pracy.

Stopka autorska: rynek pracy w Gdyni – http://www.infopraca.pl/praca?q=gdynia

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz