Sauny fińskie – zasady korzystania

To ogólne zasady, które powinny odpowiadać większości osób korzystających z sauny. Pobyt w saunie to czas spokoju i harmonii, a nie pośpiechu i stresu. Każdy może go spędzać na swój dostosowany sposób, jednak w ramach pewnych zasad.

Reklama

Kąpiel

sauna fińskaPrzed wejściem do sauny należy umyć się starannie mydłem (wziąć ciepły prysznic). Potem nagrzewać ciało do żądanej temperatury (wg indywidualnych upodobań). Na koniec polewać gorące kamienie pieca wodą, do której można dodać olejki aromatyczne (zapachowe). Następnie wyjść i schłodzić ciało. I z powrotem wrócić do sauny. Cykl taki można powtórzyć kilka razy, a potem na koniec kąpieli solidnie polać kamienie wodą, dobrze ochłodzić ciało i dłuższy czas wypoczywać, w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada.

Kolejność czynności jest ustalona, ale rytuał kąpieli można zmieniać w zależności od indywidualnych życzeń i upodobań każdego. Można zaczynać łagodnie w temperaturze 50-60°C i podnosić temperaturę powoli, zanim poleje się rozgrzane kamienie wodą i wytworzy się gorąca para.

Schładzanie

To samo dotyczy schładzania. Wylać na siebie kubełek zimnej wody? Wziąć prysznic? Wytarzać się w śniegu? Wskoczyć do zimnego jeziora lub przerębli? To brzmi trochę przerażająco, ale w rzeczywistości jest przyjemne. A może w zimowy wieczór wolimy spacer na zimnym powietrzu. Wtedy ze zdumieniem odkryjemy, że faktycznie nie marzniemy. W takim przypadku polecamy jednak włożenie butów przed przechadzką…

Jest wiele metod, z których każda ma swoje zalety. Można więc wrócić z powrotem do sauny i poddać się następnej fali gorąca. Cykle można powtarzać wielokrotnie. Zamiast wycierać się ręcznikiem, można pozwolić ciału wyschnąć i to jest najlepszy sposób, jak uważają stali bywalcy.

Wypoczynek też może mieć różne formy. Czas ten można przeznaczyć na czytanie gazet lub uroczysty posiłek z całą rodziną w szlafrokach. Należy podkreślić, że odpowiednia aranżacja pomieszczenia wypoczynkowego wpływa na dobre samopoczucie. Właściwe zaprojektowane sauny fińskie oraz odpowiedni dobór mebli i detali ma naturalnie ogromne znaczenie.


Stopka autorska: sauny fińskie – http://www.sauny-gart.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz