Schody stalowe czy drewniane – jakie wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, z którego zazwyczaj wykonane są schody, jest drewno. Skąd bierze się jego popularność? Zdecydowaną zaletą jest wygląd drewna – najczęściej łatwo dopasować je do wystroju pomieszczenia, w którym pojawiają się drewniane meble czy parkiety.

Reklama

Wystarczy dobrać odpowiedni odcień, aby dobrze wkomponować całą konstrukcję we wnętrze. Co więcej, drewno jest materiałem bardzo klasycznym, dodającym pomieszczeniom domowego ciepła. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych sposobów obróbki tego surowca, możemy dowolnie kształtować drewniane elementy schodów. Atutem materiału jest stosunkowo przystępna cena.

Schody staloweJak w porównaniu z drewnem wypadają inne materiały? Ciekawą, choć nie tak popularną jak klasyczne drewno alternatywą jest metal, a w szczególności stal. Schody stalowe pewnie większości planujących aranżację wnętrza kojarzą się z pomieszczeniami przemysłowymi i chłodem fabrycznych hal. I faktycznie – stal ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywana do wykańczania wnętrz o znaczeniu przemysłowym, gdzie liczy się wytrzymałość i solidność materiału. Jednak dobrze przemyślane i zaprojektowane schody stalowe mogą stać się prawdziwą ozdobą domu. Stal pozwala na bardzo zaawansowane manipulacje materiałem i nadawanie mu nawet najbardziej skomplikowanych kształtów – jeśli jesteśmy miłośnikami przemyślanych i przykuwających oko detali, z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę wykorzystanie stali do budowy schodów.

Schody stalowe doskonale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli jednak chcemy uniknąć nazbyt postindustrialnego, chłodnego wrażenia, powinniśmy otoczyć schody nieco ocieplającymi domową atmosferę kolorami i materiałami, np. drewnem. Pamiętajmy jednak o prostocie formy – jeśli w jednej aranżacji znajdzie się zbyt wiele materiałów i złożonych elementów, we wnętrzu może zapanować chaos. Najlepiej wyeksponować jeden wyróżniający się element (czemu nie – mogą być nim właśnie schody), resztę uczynić tłem podkreślającym jego urodę.

Schody stalowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. W mniejszym stopniu niszczy je też upływ czasu. Mogą się jednak wydawać zimne i nieprzyjemne w dotyku. Jako że stal jest materiałem twardym i mało sprężystym, schody stalowe są nieco głośniejsze niż np. drewniane.

Stopka autorska: Schody stalowe – http://www.zkm.com.pl/katalog/schody-zewnetrzne.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz