Separatory tłuszczu – urządzenia do oczyszczalni

przydomowa oczyszczalnia ściekówDecydując się na zakup przydomowych oczyszczalni ścieków czasem musimy zadbać o dodatkowe urządzenia wspomagające pracę oczyszczalni. Na to, jakie urządzenia będzie trzeba dodatkowo zakupić, ma wpływ wiele czynników. Między innymi można wyróżnić tu: standard wyposażenia, wody gruntowe, rozmieszczenie terenu, przeznaczenie obiektu, a nawet kulturę użytkowania. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na skład fizyczny i chemiczny oczyszczanych ścieków, ich ilość, a nawet konstrukcję całej przydomowej oczyszczalni.

W celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem elementów przydomowych oczyszczalni ścieków stosuje się specjalne urządzenie zwane separatorami tłuszczu. Separator tłuszczu to nic innego jak wykonany z tworzywa sztucznego szczelny zbiornik, którego zadaniem jest oddzielenie tłuszczów i innych elementów stałych od dopływających ścieków. Poza zabezpieczeniem całego mechanizmu instalacji np. przed zatkaniem przez większe elementy stałe, separator tłuszczu sprawia, że przydomowe oczyszczalnie ścieków charakteryzuje wyższa skuteczność i wydajność.

Reklama

W przypadku, gdy osadnik jest oddalony od obsługiwanych budynków o więcej niż 10 m, separator tłuszczu jest niezbędny. W takiej sytuacji istnieje ryzyko wychładzania ścieków, co może powodować odkładanie się tłuszczu na ściankach rur, to zaś pociąga za sobą duży spadek efektywności oczyszczania.

Należy wspomnieć, że ilość tłuszczu zawarta w ściekach z niewielkiego gospodarstwa domowego (obsługującego standardowej wielkości rodzinę) jest na tyle mała, że nie spowoduje zatkania rur, a brak separatora nie wpłynie zbytnio na efektywność pracy osadnika i przydomowej oczyszczalni ścieków w ogóle.

Mimo, że warto zainwestować w separator tłuszczu w przydomowych oczyszczalniach (w końcu lepiej zapobiegać ewentualnym awariom niż później je likwidować), kluczowe znaczenie ma on w instalacjach obsługujących nieco większe obiekty, chociażby takie jak: mały zakład zbiorowego żywienia, hotel, restauracje i inne ośrodki, gdzie systematycznie przygotowywane są duże ilości posiłków.

Stopka autorska: przydomowe oczyszczalnie ścieków – http://eko-instal.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz