Co to jest serwer wirtualny?

Wiele osób pyta mnie (głównie są to moi klienci) co to jest serwer wirtualny. Chciałbym więc odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie jest to skomplikowana sprawa (choć artykuł będzie dość długi).

Reklama

serwer

Żeby powiedzieć co to serwer wirtualny, należy najpierw wiedzieć co to jest serwer. Zacznijmy więc od tego:

Co to jest serwer?

Jest wiele różnych rodzajów serwerów, ja w tym artykule skupię się na jednym: serwer www (gdyż większość pytających mnie o to osób chce się właśnie o nim czegoś dowiedzieć). W takim znaczeniu serwer to komputer, którego zadaniem jest przechowywanie stron www i udostępnianie ich internautom. Słowo „udostępnianie” być może jest nieco mylące: nie chodzi o to, że każdy może zrobić z tymi stronami co chce, chodzi jedynie o to, że serwer umożliwia wyświetlenie tych stron w przeglądarce internetowej internautów na całym świecie.

Właśnie na serwerze znajduje się teraz ta strona – dzięki temu jest dostępna z całego świata (możesz sprawdzić – jeśli czytasz to teraz z Polski, to odwiedź ciocię w Australii i wpisz do przeglądarki Sbart.pl ;p).

No dobrze, wiemy już co to jest serwer, ale nadal nie wiemy co to serwer wirtualny. Różnica jest spora, i to z dwóch punktów widzenia:

  • cenowego – serwer wirtualny jest nieporównywalnie tańszy
  • technicznego – administrowanie serwerem wirtualnym wymaga o wiele mniejszej znajomości tematu (wręcz niemal żadnej!), a zarządzanie serwerem „zwykłym” – no… wypada być informatykiem, który się na tym po prostu zna.

Co to jest ten serwer wirtualny?

Widzisz, serwer wirtualny to taki „wycinek” serwera-komputera. Nie jest to po prostu osobny komputer, tylko miejsce na nim wydzielone.

Jeśli każdy właściciel strony www chciałby mieć własny serwer, musiałby utrzymywać osobną maszynę.

W przypadku serwera wirtualnego, maszyna jest tylko jedna, jednak jej zasoby (głównie powierzchnia dyskowa) jest podzielona między jego użytkowników.

Co nam daje takie rozwiązanie?

Przede wszystkim: zmniejsza koszty utrzymania komputera-serwera. Koszt rozłożony jest między wielu jego użytkowników co sprawia, że niemal każdego stać dzisiaj na wynajęcie takiego serwera wirtualnego na własny użytek.

Druga sprawa: serwerem takim zarządza osoba, która się na tym zna. My, jako właściciele poszczególnych stron www, dostajemy zwykle prosty panel zarządzania, który służy np. do:

  • podpięcia domeny
  • stworzenia bazy danych
  • stworzenia konta e-mail
  • wgrania plików na dysk serwera
  • automatycznego zainstalowania takich programów jak Joomla czy WordPress
  • i wielu innych

…są to bowiem czynności względnie proste i nie trzeba mieć magistra z informatyki aby sobie z nimi poradzić.

Czy już rozumiesz co to jest serwer wirtualny? Mam nadzieję, że wyjaśniłem to wystarczająco jasno. Od tej pory będziesz wiedział, że do swojej prostej strony www wynajmujesz właśnie serwer wirtualny, a nie osobną maszynę.

Stopka autorska: co to serwer – http://emarketing.krawczykowski.net.pl/606/co-to-jest-serwer/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz