Silniki elektryczne – zastosowanie, wady i zalety

Przez wiele lat technika w przemyśle i sektorze prywatnym rozwijała się niezwykle szybko. Zaczynając od prac ręcznych wykonywanych przez ludzi, a kończąc na zasobach informatyki, które obserwujemy dziś. Cały ten proces, który się cały czas rozwija, powoli jednak zwalnia ujawniając swoje najczulsze punkty.

silniki elektryczneSłowo „czułość” może być tutaj użyte trochę nad wyraz, ponieważ ciężko mówić o jakichkolwiek uczuciach mając na myśli metalowe urządzenia oraz wielotonowe roboty. Jednakże ja taką czułością darzę silniki elektryczne i właśnie na nich mam zamiar się skupić w poniższym artykule.

Silnik elektryczny praktycznie na dobre zastąpił zasłużoną maszynę parową skonstruowaną w Wielkiej Brytanii przez Jamesa Watta. Dzięki zastąpieniu pary wodnej energią elektryczną cały proces produkcji i mechanizacji poszedł znacznie do przodu. Dzięki temu człowiek ma hipotetycznie więcej czasu dla siebie, a całą ciężką pracę mogą wykonywać za niego roboty i maszyny, jednak jak sami wiemy nie do końca tak jest.

Silniki elektryczne możemy znaleźć praktycznie na każdym kroku. Napędzają one windy, samochody, przeróżne urządzenia w kuchni, a nawet zabawki. Jedne z nich są bardzo małe, drugie ogromne o niesamowitej sile. Obecnie życie jest nie wyobrażenia sobie bez tychże silników, jednak posiadają one także swoje wady, których nie da się póki co w jakikolwiek sposób zastąpić.

A więc jakie to wady mają silniki elektryczne? Przede wszystkie wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej, przez co nie są aż tak uniwersalne. Ponad to relatywnie szybko się zużywają, gdyż ich zwoje ulegają zniszczeniu i nie mogą już zostać niczym zastąpione.  Jednak mają ogromną zaletę, która wyróżnia je ponad konkurencję i ta zaleta jeszcze długo nie zostanie zastąpiona, chodzi o lekkość w przełożeniu na moc. Silniki elektryczne mogą dać dużo siły przy zachowaniu małych rozmiarów co czyni je bardzo uniwersalnymi.

Podsumowując powyższe argumenty, oraz wyraźne wymienienie wad i zalet dochodzą do jasnej konkluzji, że silniki elektryczne jeszcze nigdy nie zostaną niczym zastąpione i będę w naszym życiu przez długie lata.

Stopka autorska: Silnik elektryczny – http://www.elmet.waw.pl/silnik-elektryczny.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.6/10 (liczba ocen: 9)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz