Skuteczna dieta odchudzajaca – czyli jaka?

Czym powinna charakteryzować się skuteczna dieta odchudzajaca? Przede wszystkim dobra, czyli skuteczna dieta powinna być opracowana przez dietetyka. Nie warto ulegać pokusom szybkich, cudownych środków odchudzających. Głównie dlatego, że po prostu są one nie skuteczne. Dietetyk jest fachowcem z dziedziny odchudzania. Posiada warsztat i wiedzę, która umożliwi mu właściwe zajęcie się problemem jakim jest nadwaga, czy otyłość.

Reklama

Zasady dobrej  diety odchudzającej

jabłkoDietetyk zaczynający pracę z osobą z nadwagą powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić dokładny wywiad żywieniowy. Powinien ustalić czym i w jakich ilościach dana osoba się odżywiała. Zwykle prosi się o prowadzenie przez pewien okres czasu dzienniczka żywieniowego. Na podstawie tego wywiadu dokonuje szczegółowej analizy  sposobu odżywiania. Wywiad tego typu nie może obyć się bez ustalenia schorzeń towarzyszących otyłości, które byłby jednocześnie przeciwskazaniem do stosowania w diecie określonych produktów żywnościowych. Tak na przykład u osoby otyłej ze schorzeniami nerek, należy ograniczyć produkty białkowe, które dodatkowo obciążają nerki. U osoby ze schorzeniami wątroby, należy pamiętać, aby nie podawać surowych owoców i warzyw. U osoby z cukrzycą w diecie redukcyjnej należy bardzo kontrolować węglowodany dostarczane do organizmu, tak aby nie doprowadzić do hipoglikemii. Dopiero teraz będzie można zacząć  opracowywać dietę wraz z indywidualnymi zaleceniami żywieniowymi. Jest to proces długotrwały i czasochłonny. Należy ustalić do której grupy w zależności od płci, stylu życia, stanu zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy, dana osoba należy. Na koniec  przeliczyć  kcal, białka, węglowodany posługując się normami dla danej grupy.

 Czy opracowanie skutecznej diety jest łatwe?

Już na podstawie tych informacji widać, iż opracowanie zdrowej, ale i skutecznej diety odchudzającej nie jest łatwe. Zdecydowanie też nie powinien się tym zajmować laik, bez niezbędnej wiedzy na temat żywienia. Nie jest dobrym wyjściem pójście na skróty i stosowanie  popularnych głodówek. Dlatego, że oprócz deficytu kalorii w takiej „diecie”, pojawi się także deficyt składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pierwszej kolejności takie osoby zwykle zaczynają się uskarżać na bóle i zawroty głowy, które są spowodowane niedoborem węglowodanów, na których bazuje system nerwowy. Następnie pojawią się deficyty białka i innych składników pokarmowych, których niedobór może doprowadzić do wielu innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Nie bez znaczenia jest tu także problem motywacji u osób odchudzających się. Aby schudnąć skutecznie, motywacja musi być utrzymana cały czas na najwyższym poziomie. Tu rolą dietetyka w pracy z klientem, jest wspieranie procesu na tyle umiejętne, aby osoba odchudzająca nie zniechęciła się. Powinien wskazywać  kolejne kroki, tłumaczyć które objawy są naturalnym stanem, a w wypadku pojawienia się których natychmiast należy przerwać dietę. Ważne  jest tu doświadczenie dietetyka, które wypracował w trakcie swojej pracy z osobami odchudzającymi się. Jest to kolejny powód dla którego pod opieką fachowca chudnie się skuteczniej.

Stopka autorska:
http://sbart.pl/skuteczna-dieta-odchudzajaca/zdjecie-jablko-1-3/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz