Soczewki progresywne nie takie złe

Osoby z problemami wzroku wcale nie mają łatwego życia. Dalekowidze świetnie widzą z bliska, a trudność sprawia im identyfikacja przedmiotów umieszczonych daleko.

Sytuacja odwrotna jest w przypadku oso ob z krótkowzrocznością. Sytuacja jeszcze badzie komplikuje się kiedy dana osoba potrzebuje szkieł zarówno dodatnich jak ujemnych. Dzięki postępującej technice znaleziono na to sposób – soczewki progresywne.

Trochę historii

Próby rozwiązania tego problemu zostały podjęte już ponad 250 lat temu. Pierwsze idee polegały na umieszczeniu w okularze soczewek dwuogniskowych. Takie okulary posiadały soczewki dodatnie w dolnej połowie natomiast w tej górnej były ujemne. Oczywiście takie rozwiązanie było dobrym pomysłem, ale okulary były podatne na uszkodzenia i łatwo je można było zniszczyć.

Pomysł na przestrzeni wieków ewoluował. Zaczęto je tworzyć z jednego kawałka, jednak dopiero współczesna technologia stworzyła soczewki progresywne. Ich odpowiednia struktura pozwala na korekcję wzroku osób z daleko i krótkowzrocznością. Sama konstrukcja takich soczewek została stworzona pod koniec lat 50.

Z powodzeniem używa się ich już od ponad ćwierć wieku, jednak w Polsce jest to rozwiązanie stosowane od paru lat.

Cechy szkieł

Soczewki progresywne cechują się przede wszystkim bardzo dużym obszarem widzenia do dali. Co więcej, ich konstrukcja zapewnia odpowiednie widzenie w odległościach pośrednich i nie powoduje zmęczenia wzroku.

Jest kilkanaście rodzajów soczewek progresywnych. To jakie powinna nosić dana osoba, zależy od wady wzroku. Szkła powinny być dobierane przez optyka. Powinien przedstawić kompleksową ofertę i udzielić wyczerpujących informacji o soczewkach progresywnych.

Są to szkła coraz częściej wybierane, ale jeszcze nie tak bardzo popularne. Wiąże się to z obawami przed ich kupnem ze względu na zbyt małą wiedzę o ich działaniu. Ponadto, nie ma co ukrywać, cena jest również wysoka. Może to zniechęcać klientów do zakupu.

Soczewka soczewce nierówna

Jednak soczewki progresywne są bardzo pomocne, szczególnie dla osób po 40 roku życia. Wówczas wtedy ujawniają się problemy ze wzrokiem. Na początku ta wada jest niewielka, dlatego osoby decydujące się na korzystanie tego typu soczewek, nie będą miały żadnych problemów z adaptacją. Osoby borykające się z poważniejszymi wadami wzroku powinny nosić szkła najnowszej generacji.

W przypadku osób, które już noszą soczewki progresywne, przy zmianie okularów powinny wybierać szkła o klasę wyżej. Wiąże się to z tym, że w przypadku kupna soczewek starszej konstrukcji, osoba będzie odczuwać dyskomfort.

Starsze technologie wykorzystywane w soczewkach progresywnych, mogą nie uwzględniać konkretnych potrzeb osób z daleko i krótkowzrocznością. Dlatego optyk powinien mieć dużą wiedzę na temat, aby móc dopasować je do wad wzroku.

Soczewki progresywne są odpowiednie dla osób, które muszą posiadać więcej niż jedną parę okularów. Są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak ich cena jest dość wysoka i nie każdy może sobie na nie pozwolić

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz