Krupówki i Chata Sabały, czyli spacer po Zakopanem

Zakopane to przepiękna miejscowość, bogata w liczne atrakcje turystyczne i kulturalne. Każdy miłośnik gór i nie tylko znajdzie tam coś dla siebie. Infrastruktura zakopiańska zachwyca swym wyglądem i przestrzennością. Jest to jedno z niewielu miejscowości w Polsce, które z ogromnym zachwytem możemy zwiedzać godzinami. Liczne wzbogacone historyczne ulice Zakopanego znane są w całej Polsce. Kto z nas nie słyszał o Krupówkach czy Zakopiańskiej Starówce.

Reklama

willa koliba

Wybierając się do Zakopanego możemy być pewni udanego wypoczynku, spędzonego nie tylko na szlakach turystycznych czy stokach i wyciągach. Spacer ulicami Zakopanego może okazać się naprawdę ciekawym przeżyciem. Dzięki nim możemy poznać i dowiedzieć się jak zmieniało się Zakopane i kto zamieszkiwał znane wille i domki.

Spacer po Zakopiańskiej Starówce to jedna z ładniejszych i przyjemniejszych tras. Obejmuje ulicę Kościeliska, Drogę do Rojów, Skibówki w stronę Krzeptówek. Jako, ze ulica Kościeliska jest najstarsza ulicą w Zakopanem, wokół której skupiało się niegdyś całe centrum miasta jest jedną z najdłuższych ulic w Zakopanem, ma około 1300 m długości. Nazwa ulicy wzięła się od niedaleko położonej wsi – Kościelisko. Dzisiaj jej piękno stanowią zabytkowe, drewniane budynki.

Wybierając się na spacer wyznaczoną trasą od ulicy Kościeliskiej należy zwiedzić karczmę regionalną Redykotka, stary kościółek, Kaplicę Gąsieniców oraz Cmentarz na Pekowym Brzysku. Następnie karczmę U Wnuka, willę Kolibę, Szkołę Plastyczną Kenera, wille Cichą, zagrodę Gąsieniców Sieczków oraz Chałupę Sabały. Wycieczkę kończymy przy Sanktuarium Marki Boskiej Fatimskiej.

Chata Sabały

Kolejna ciekawa propozycja spacerowa to wycieczka Krupówkami. Historyczne i popularne Krupówkami stanowią część Polany Krupowej. Przy Krupówkach o długości 1100 metrów znajdują się liczne atrakcje. Rozpoczynając spacer ulicami Krupówek należy zwiedzić Hotel Zakopane pod Giewontem – będący pierwszym hotelem w mieście, Kościół Parafialny pw. Świętej Rodziny z lat 1877-96, Zespół Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego z roku 1883.

Muzeum tatrzańskie im.dr. Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański z siedzibą PTTK, Koła Przewodników Tatrzańskich, Hotel Giewont, Morskie Oko, Bazar Polski z roku 1910, Poraj z roku 188- dom wzniesiony w stylu szwajcarskim, Kasprowy Wierch, pełniący kiedyś rolę hotelu oraz Hotel Kasprowy Wierch – dzisiejszy hotel. Przebywając w Zakopanem grzechem jest nie poznać samego miasta. Tętniące życiem oraz przeszyte historią Zakopane, to idealne miejsce na wypoczynek i relaks nie tylko na łonie natury.

Stopka autorska: Spacer ulicami Zakopanego – http://www.izakopane.eu/index.php/spacer-ulicami-zakopanego-krupowki-kuznice/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz